Herb najlepszym logotypem Gdańska

2008-07-213

[singlepic=313,160,120,,left]Zakończony 7 lipca konkurs na logotyp Gdańska nie uległ rozstrzygnięciu. Na szczęście. Założeniem konkursu było znalezienie godła promocyjnego, które stałoby się oficjalną identyfikacją graficzną miasta (jak mówił regulamin). W praktyce miało to oznaczać zastąpienie w kampaniach promocyjnych znanego wszystkim herbu miasta nowo wymyślonym symbolem. Po co?

Też się nad tym zastanawiałam gdy tylko  usłyszałam o konkursie. Herb Gdańska to nie tylko symbol o kilkusetletniej historii, ale śmiem twierdzić, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych, jeśli nie najbardziej, herbów w Polsce. Gdańscy kierowcy z dumą przyklejają go na samochodach, a politycy zdobią nimi klapy marynarek.  Gdański herb nie jest tandetny , ale swoją prostotą stanowi bezapelacyjną wizytówką naszego miasta.

Dlatego sam pomysł konkursu mocno mnie zadziwił a myślę że i jury doszło do słusznego wniosku, że zwycięzcą jest historyczny gdański herb i sztuczne zastępowanie go innym emblematem to strata czasu i pieniędzy. Na szczęście w jednym z komentarzy usłyszeliśmy, że termin kolejnego konkursu na logo „nie jest znany”. Mam nadzieję, że w praktyce oznacza to zaniechanie tego typu nieprzemyślanych pomysłów. Czas, by zabrać się za kompleksową promocję miasta, a nie szukać problemów tam, gdzie one nie istnieją. Mam nadzieję, że Gdański Herb będzie dla twórców kolejnych kampanii promocyjnych miasta właściwym natchnieniem.

Przeczytaj więcej o historii gdańskiego herbu w felietonie Andrzeja Januszajtisa

3 comments

 • Jacek

  2008-07-22 at 10:29

  I chwała Bogu, poronione pomysły 🙂

  Reply

 • Kamil

  2008-08-08 at 19:36

  Iście szalony pomysł… Chociaż się dziwie, że chyba żadni „patrioci” z niektórych partii nie zwrócili uwagi aby zmienić herb, jako że te krzyże to pozostałość po Krzyżakach..
  Ale organizatorzy powinni zwrócić uwagę na motto Gdańska, a w szczególności drugą część(tzn Nec Timide) i się dopasować do tego..

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk