Wzmocnienie roli kobiet w sporcie jednym z priorytetów Ministerstwa Sportu i Turystyki.

2024-07-05

Podczas festiwalu żeglarskiego Gdynia Sailing Days, 5 lipca odbyła się konferencja prasowa dotycząca zmian w ustawie o sporcie i wzmocnieniu pozycji kobiet w sporcie oraz żeglarskim Mistrzostwom Świata World Sailing w Gdyni. Uczestniczyli w niej minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, posłanka Agnieszka Pomaska oraz prezes PZŻ Tomasz Chamera. Gdynia będzie gospodarzem Mistrzostwom Świata World Sailing w 2027 roku.

– Gratuluje miastu i Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu wielkiego wyróżniania jakim było uzyskania prawa do organizacji mistrzostw świata klas olimpijskich w 2027 roku – powiedział Sławomir Nitras. – Cieszę się, że jestem gościem żeglarskiego środowiska. Gdynię zawsze kojarzę ze sportem, Gdynia sportem stała i wierzę, że Gdynia sportem stać będzie.  – stwierdził minister.

– Współpracowaliśmy przy wniosku aplikacyjnym i wiem, jak silna była konkurencja, dlatego tym bardziej eksponuje to wielki sukces Gdyni i Polski. Mogę zapewnić władze związku i miasta, że ministerstwo i rząd pomogą w organizacji tego projektu. Już dzisiaj przystępujmy do ciężkiej pracy, aby Polska była z tej imprezy dumna. Ma ona stanowić ogromny element promocyjny nie tylko Gdyni i regionu, ale całego kraju – podkreślił minister.

Posłanka Agnieszka Pomaska zauważyła, że ta zmiana była jednym z priorytetów obecnego ministra.

– Dziękuję ministrowi Nitrasowi, bo wiem, że pierwszego dnia, kiedy objął funkcję chciał, aby kobiety były w sporcie traktowane równo, tak samo jak mężczyźni. To dotyczy wielu kwestii, reprezentacji w związkach sportowych i wynagrodzeń, bo te nierówności dotyczą jeszcze wielu miejsc. Świetną rolę odegrało zrównanie nagród chociażby w tenisie i mam nadzieję, że w każdym sporcie tego doczekamy – przyznała.

Dodała, że ma za sobą sportową przeszłość, była bowiem żeglarką YKP Gdynia oraz SKŻ Sopot.

– Łezka mi się w oku kręci, bo sportowa przygoda już za mną, ale widzę, że młodzieży nie brakuje. Życzę powodzenia na igrzyskach i wierzę, że przynajmniej jeden medal zdobędziecie, chociaż w żeglarstwie bardzo trudno przewidzieć wyniki – oceniła.

Po konferencji prasowej Minister Sławomir Nitras w towarzystwie Posłanki Agnieszki Pomaskiej odwiedzili Sopocki Klub Lekkoatletyczny, gdzie spotkali się z Jakubem Szymańskim – olimpijczykiem biegającym przez płotki. Następnie w sopockim hipodromie odbyli spotkanie nt. planów zawodów.

źródło: gdynia.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk