20. rocznica Polski w Unii Europejskiej. Podniesienie flagi na Górze Gradowej.

2024-05-01

Dziś – środa, 1 maja – mija 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. O godz. 10.00 na Górze Gradowej nastąpiło podniesienie flagi europejskiej przy akompaniamencie carillonu mobilnego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Piotr Borawski – zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Agnieszka Owczarczak – przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, europosłanka Magdalena Adamowicz, posłanka Agnieszka Pomaska, miejscy radni i mieszkańcy.

Polska członkiem Unii Europejskiej stała się 1 maja 2004 roku. W tym roku przypada więc 20. rocznica tamtego wydarzenia. Co roku z tej okazji na Górze Gradowej odbywa się podniesienie flagi UE. Podobnie było w tym roku.

W środę, 1 maja, niebieska flaga z żółtymi gwiazdami na najwyższy w mieście maszt powędrowała po godz. 10.00. Podczas uroczystości rozbrzmiała także Oda do radości, finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Hymn Europy na mobilnym carillonie wykonała Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska. Było można usłyszeć także dźwięk repliki trąbki z XVIII wieku.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Piotr Borawski – zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Agnieszka Owczarczak – przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, europosłanka Magdalena Adamowicz, posłanka Agnieszka Pomaska, miejscy radni i mieszkańcy.

– Pół roku temu odbiliśmy Polskę z rąk populistów – powiedziała Agnieszka Pomaska. – Widzimy ją w Europie jako kraj współpracujący, jako kraj szukający przyjaciół a nie wrogów i nikt nie ma wątpliwości, że taką  drogą chcemy podążać. A flaga, którą wielu z was trzyma dziś w dłoni to jest symbol, z którego jesteśmy po prostu dumni. Dziś czynimy z niego symbol silnej Polski w silnej Unii Europejskiej. Życzę nam wszystkim, żeby ta duma nas nie opuszczała, żeby wiara w bezpieczną, radosną i bogatą Europę towarzyszyła nam przez kolejne dziesiątki lat.

źródło: gdansk.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk