„Rozmowy na szczycie – Czas Kobiet”. Gorąca debata na 34. piętrze Olivii Star.

2024-03-01

W piątek, 1 marca, na 34. piętrze Olivii Star, najważniejsze pomorskie polityczki, samorządowczynie i działaczki dyskutowały na temat równouprawnienia, szans odgrywania coraz większej roli w polskiej polityce oraz sposobach na przebijanie tzw. szklanego sufitu.

Organizatorem wydarzenia była gdańska organizacja Pracodawcy Pomorza.

– Bezpośrednią inspiracją dzisiejszej debaty jest zwiększająca się rola i znacznie polskich kobiet, w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym, czego doświadczyliśmy m.in. podczas wyborów 15 października – mówił Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza.

Wydarzenie poprowadziła znana dziennikarka prasowa i radiowa, Magdalena Rigamonti. Na początku dopytała rozmówczynie, czy w rządzie złożonym z ugrupowań, które szły do wyborów z hasłami równouprawnienia kobiet, daje się odczuć zjawisko tzw. szklanego sufitu. (…)

– Mężczyźni trzymają się mocno, ale gdy spojrzymy na to, kto z Pomorza dostał się na listy oraz kto dostał się do Sejmu, widać, że wiele się zmieniło się na lepsze – dodawała Agnieszka Pomaska. – Niestety, szklany sufit nadal istnieje i wciąż funkcjonujemy w oparciu o stereotypy. Gdy zapytałam mojej starszej córki, jakie ma największe oczekiwanie od nowej ministry edukacji, odpowiedziała, żeby pilnować używania żeńskich form, bo dla nas, dziewczyn, to bardzo ważne.

– Pani poseł zauważyła, że pomimo parytetów nie zmienia się procent kobiet w Sejmie. Moim zdaniem, dzieje się tak dlatego, że nie ma tzw. suwaka, a kobiety trafiają na listy wyborcze na miejsca „niebiorące”. Myślę, że jak tu siedzimy, wiemy dlaczego tak się dzieje – mówiła wojewoda Beata Rutkiewicz. – Zastanówmy się, czym jest szklany sufit. To przede wszystkim brak dostępu do tych miejsc, które dotyczą pieniędzy i władzy. To, że my kobiety jesteśmy na miejscach, na których wykonuje się ciężką i ambitną pracę, to wszyscy wiemy. Natomiast, gdy dochodzi do wyboru pomiędzy mężczyzną a kobietą, wygląda to już niekorzystnie. Na Pomorzu, w gronie firm TOP100, kobiety stanowią 16 proc. składów zarządów, a wśród prezesów zaledwie 7 proc.

Prezydent Dulkiewicz przyznała, że powołanie Beaty Rutkiewicz na stanowisko wojewody, odebrała jako postawienie kropki nad „i” w kwestii przebijania tzw. szklanego sufitu.

– Czy równowaga jest nam potrzebna w życiu? 100 proc. siedzących tutaj powie że oczywiście że tak. W ogóle, co to za pytanie? Ale jeżeli rozmawiamy o równowadze płci, o równowadze udziału kobiet i mężczyzn, czy to w strukturach zarządczych czy na listach do Parlamentu, to nagle pojawia się jakaś dyskusja – zauważała Beata Rutkiewicz. – Kobiety będą chętniej angażować się w życie społeczne i wracać do pracy, wtedy kiedy zadbamy o zniwelowanie istniejących barier. Kobiety zajmują się dziećmi, to jest naturalne. My te dzieci rodzimy, my się nimi opiekujemy. Ale jeżeli w małej miejscowości kobieta nie ma możliwości zostawić dziecka w przedszkolu czy w żłobku, to nie wróci na rynek pracy.

Rozmówczynie podkreślały, że kobiety muszą jeszcze mocniej się wspierać, bo to zwiększy ich śmiałość przy podejmowaniu decyzji o kolejnym kroku na ścieżce zawodowej. Mówiły też o potrzebie walki z hejtem, który – na nieszczęście – stał nieodłącznym elementem procesu równouprawnienia. Kiedy kobieta będzie prezydentem Polski – dopytywała Aleksandrę Dulkiewicz prowadząca debatę Magdalena Rigamonti.

– Prędzej czy później to się wydarzy. Ja, 7 kwietnia chciałabym jeszcze raz powalczyć o zaufanie gdańszczan. Dalej się nie wybieram – odpowiadała włodarz.

– To chyba kwestia tego, aby przejść całą polityczną czy urzędniczą drogę, tak jak np. pani wojewoda, przed objęciem swojego urzędu. Jeżeli będzie to kobieta aktywna i doświadczona, to na pewno będzie mieć szansę zostania pierwszą prezydentką Polski – dodawała posłanka Pomaska.

źródło: zawszepomorze.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk