W sobotę (13 stycznia 2024r.) w piątą rocznicę zamachu na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na Targu Węglowym w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Hołd zamordowanemu Prezydentowi oddali m.in. Premier Donald Tusk, Ministra Edukacji Barbara Nowacka i Posłanka Agnieszka Pomaska.

Sobotnie uroczystości o godz. 12:05 rozpoczął koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta. Z kolei o godz. 19 odbyło się „Światełko dla Pawła Adamowicza” z udziałem premiera Donalda Tuska i prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na placu pomiędzy Katownią, a Złotą Bramą – kilkanaście metrów od miejsca, gdzie w niedzielę, 13 stycznia 2019 roku, stała scena WOŚP na której prezydent Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem. Podczas uroczystości zostały przywołane wystąpienia prezydenta, a zaproszeni artyści wykonali znane polskie piosenki w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach.

Paweł Adamowicz był gdańszczaninem, w  liceum zaangażował się w działalność Solidarności. Kolportował prasę i wydawnictwa podziemne. W 1984 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Cztery lata później uzyskał tytuł magistra i rozpoczął pracę naukową na uczelni, gdzie następnie został prorektorem ds. studenckich. Karierę polityczną rozpoczął w 1990 roku, kiedy został radnym Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Zaangażował się także w tworzenie regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Od 1998 roku pełnił funkcję prezydenta Gdańska.  Jego kadencję przerwała niespodziewana śmierć podczas koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie został kilkukrotnie ugodzony nożem.

Gdańsk i cała Polska muszą być miejscem wolnym od pogardy i nienawiści. – mówił Premier Donald Tusk.

źródło: Rzeczpospolita.pl