„Sejm jest od tego żeby debatować w ciągu dnia, a nie tylko w nocy”

2023-12-06

W środę (6 grudnia 2023 r.) posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska była gościem porannego programu Wirtualnej Polski „Tłit”

Na pytanie dotyczące nagłego wzrostu popularności sejmowego kanału na YouTube w tym także zwiększenia zainteresowania sceną polityczną, posłanka Agnieszka Pomaska odpowiedziała:

– „No rzeczywiście z jednej strony to jest zaskoczenie, ale myślę, że po prostu Polki i Polacy po tych 8 latach takich niestandardowych prac Sejmu, uchwalania ustaw po nocach w takiej atmosferze, zastraszania opozycji, przepychania ich w ekspresowym tempie zaczęli się tym interesować. Dobrze, że jednak dziś Sejm wrócił na właściwe tory. Bardzo się cieszę, że dzisiaj Polki i Polacy chcą po prostu te posiedzenia oglądać.

Posłanka Agnieszka Pomaska podkreśliła, jak istotną rolę w tej kwestii odegrała tak wysoka frekwencją nie tylko na skalę Polski ale i w kontekście całej Europy.   Dodała także, iż o to chodzi właśnie w demokracji, że wyborcy mogą patrzeć na ręce politykom.

– „Wyborcy dzięki temu mogą z jednej strony brać udział w tym święcie demokracji, jakim są wybory, ale żeby później na co dzień interesować się, ale żeby później rozliczać nas wszystkich z tego jak w tym Sejmie pracujemy.

Przypomnijmy, że blisko 75% Polek i Polaków 15 października oddało swój głos i zadecydowało o przyszłości Polski.

Redaktor Wirtualnej Polski zadając pytanie o dodatkowy ciężar ilości osób oglądających Sejm X kadencji oraz o oczekiwania wyborców w połączeniu z opozycyjnymi obietnicami zmian, odczytał jak dużo aktualnie kanał Sejmu na YouTube ma subskrybentów oraz o tym, że zgodnie z regulaminem przysługuje tzw. „Srebrny Przycisk” za określoną liczbę obserwujących.

-„Sejm jest od tego, żeby debatować w ciągu dnia, a nie tylko w nocy. Sejm jest od tego, żeby zajmować się ustawami. Sejm jest od tego, żeby poprawiać ustawy, żeby zasięgać opinii ekspertów. Te trzy czytania w Sejmie, są po to aby stanowić jak najlepsze prawo. Nie po to żeby jakiejś jednej czy drugiej partii politycznej, czy jednej, drugiej grupie zrobić lepiej. Tylko chodzi o to, żeby z Sejmu naprawdę wychodziło jak najlepsze prawo służące wszystkim jak najlepiej. To o to chodzi w demokracji, o to chodzi w tych pracach parlamentarnych. Chcemy przywrócić wiarę w Polsce w to, że Posłanki i Posłowie pracują po to aby stanowić jak najlepsze prawo.” –  na pytanie odpowiedziała Agnieszka Pomaska.

Posłanka mówiła też o podwyżkach cen energii w kontekście ustawy tzw. „wiatrakowej”:

– „Chodzi o to, żeby te ceny energii nie wzrosły w przyszłym roku. To jest zaniedbanie tego rządu, który dzisiaj udaje, że rządzi. Rządu Pana Morawieckiego, to jest jego odpowiedzialność, że dzisiaj nie mamy rozwiązań, które sprawią, że będziemy chronić ludzi, którzy za chwilę mogliby płacić horrendalne stawki za energię.

Redaktor w kontekście dołączenia poprawek do tzw. „ustawy wiatrakowej”, która rozdziela kwestie wykorzystywania energii czy wsparcia tych nowoczesnych technologii, a kwestii wsparcia tych, którzy będą płacić za tą energię próbował porównać obecną sytuację do podejmowanych działań przez Sejm IX kadencji czyli za rządów Zjednoczonej Prawicy. Posłanka Agnieszka Pomaska jednoznacznie wypunktowała różnice między tym jak wyglądały prace parlamentarne kiedyś, a jak wygląda to w chwili obecnej.

– „To jest zasadnicza różnica. Ten projekt jeszcze nie zaczął być procedowany, on dopiero trafił do Sejmu. W IX czy VIII kadencji Sejmu za rządów PiS było tak, że projekt trafiał do Sejmu i bez żadnej refleksji, bez żadnych poprawek był w dwadzieścia cztery godziny procedowany. Natomiast poprawiało się go dopiero po wejściu w życie. Przecież tak było chociażby z systemem podatkowym czyli z „Polskim Ładem”. Przecież mieliśmy sytuację, w której w ciągu jednego roku obowiązywały trzy systemy podatkowe. Mieliśmy taką sytuację z ustawą o IPN, taką sytuację mieliśmy z ustawami sądowymi. Przecież to prawo było przepychane przez Sejm bez żadnej refleksji przez dwadzieścia cztery godziny i poprawiane dopiero po wejściu w życie. Dzisiaj jest dokładnie odwrotnie, przecież nie mieliśmy nawet jeszcze pierwszego czytania tej ustawy. Będzie pierwsze czytanie i jeśli jakieś poprawki będą potrzebne to będziemy nad nimi dyskutować. Będzie strona społeczna, która będzie mogła zgłaszać swoje uwagi. Będzie posiedzenie komisji na, której będzie można również zgłaszać uwagi do tej ustawy.

W programie poruszona była też kwestia aktualnego statusu obecnego Prezesa Orlenu Pana Daniela Obajtka oraz Prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

– „Ja nie mam wątpliwości, że lista przewinień Pana Daniela Obajtka jest bardzo, bardzo długa. Poczynając od wykorzystywania środków publicznych do kampanii wyborczej, do celów politycznych. Kwestie nie tylko zarządzania Orlenem, ale kwestie tego, chociażby zakupu gazet po to, żeby te gazety nie mogły pisać o Panu Danielu Obajtku i ekipie rządzącej. Kwestia sprzedaży Lotosu. Tak naprawdę oddania za pół darmo Lotosu Saudi Aramco i Moll’owi wymaga wyjaśnienia, wymaga moim zdaniem komisji śledczej. Nie poznaliśmy jeszcze dokumentów w tej sprawie i to są kwestię, które wymagają wyjaśnienia. Pan Daniel Obajtek powinien być jednym z tych, który będzie się tłumaczył, a nie tym, który będzie zarządzał największą spółką Skarbu Państwa. Nie mówiąc już o tym, że to jest największa spółka o nadmiarowych, miliardowych zyskach, które były przeznaczane na cele na, które nie powinny. W związku z tym Pan Daniel Obajtek nie powinien być Prezesem Orlenu ani jeden dzień dłużej.

– „Adam Glapiński zasłynął z tego, że był chłopcem na posyłki Prawa i Sprawiedliwości w Narodowym Banku Polskim. Był po prostu politykiem, który wykonywał polecenia z nowogrodzkiej. Nie walczył z inflacją, nie dbał o kondycję portfeli Polek i Polaków, tylko zajmował się polityką. Ktoś taki nie powinien być dłużej Prezesem NBP. Oczywiście mamy tutaj ograniczenia konstytucyjne i będziemy w pierwszej kolejności zasięgać opinii prawników, aby zastanowić się co z tym zrobić. Wiemy, że on wykorzystywał narzędzia Narodowego Banku Polskiego do gry politycznej Prawa i Sprawiedliwości. To jest po prostu niedopuszczalne. Prezes jak i Narodowy Bank Polski to powinna być niezależna instytucja, która dba o polską walutę. To jest główne zadanie Narodowego Banku Polskiego i jego Prezesa.

materiał wideo z programu „Tłit”

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk