„Pan Minister Telus po prostu kłamał. Nie było żadnej umowy na budowę portu zbożowego”. Konferencja prasowa posłanek Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej.

2023-11-06

W poniedziałek (6 listopada 2023 r.) przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa posłanek Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej w sprawie rzekomego planu budowy portu zbożowego, obiecanego przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Roberta Telusa.

9 października, kilka dni przed wyborami, minister Telus na jednej z konwencji programowych PiS zapowiedział, a następnie napisał na portalu „X”, że Spożywcza Spółka Inwestycyjna, spółka budżetu państwa, podpisała umowę z Portem Gdańsk na port zbożowy.

– W zeszłym tygodniu wystąpiłyśmy do Portu Gdańsk z wnioskiem o udostępnienie umowy, o której mówi Pan Minister Telus. Dzisiaj rano otrzymałyśmy odpowiedź. Port Gdańsk poinformował nas, że nie jest stroną wskazanej umowy. Oznacza to, że Pan Minister Telus po prostu kłamał – poinformowała Agnieszka Pomaska. – Nie było żadnej umowy na budowę ani portu zbożowego, bo przecież uchwała Rady Ministrów nie mówi o porcie tylko o terminalu zbożowym, ani nawet na budowę terminalu zbożowego. 

Posłanka wskazała, że wspólnie z Barbarą Nowacką, wystąpią z interwencją poselską i wystosują pismo do ministra Telusa z prośbą o wyjaśnienia.

 – W związku z tym, my dzisiaj – ponieważ Minister Telus nadal jest Ministrem tego odchodzącego w bardzo brzydkim stylu rządu – po pierwsze pytamy o to gdzie jest ta umowa? Wnioskujemy o to, żeby tą umowę udostępnił, pytamy, konkretnie, na jakim etapie jest realizacja budowy tego terminalu zbożowego, którym się tak chwalił, kiedy ma być uruchomiony i jaki jest koszt budowy – wyliczała parlamentarzystka. – Na potrzeby kampanii wyborczej, Pan Minister Telus, nie do końca też wiedząc o czym mówi, zapowiedział podpisanie jakiejś umowy. Tej umowy, Szanowni Państwo, nie ma według naszych informacji. Jeśli jest, to prosimy Pana Ministra Telusa żeby w trybie pilnym po prostu nam ją pokazał. Kłamstwo w tych wyborach przegrało, zwyciężyła prawda, ale my te kłamstwa, każde po kolei, będziemy rozliczali. Będziemy rozliczali Pana Ministra Telusa, Pana Premiera Morawieckiego bo on też jest częścią tej rządowej propagandy, budowanej głównie na kłamstwie.

Barbara Nowacka wskazywała na liczne nieprawidłowości dotyczące działań rządu PiS w kwestii rynku żywnościowego.

Przypomnijmy fakty. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie cały świat jest w bliskim zagrożeniu, jeżeli chodzi o  problemy żywnościowe. Rządzący nie byli w stanie dopilnować przejazdu zboża technicznego, które wyciekło i do tej pory nie pokazano listy spółek, które na tym wycieku zarobiły. Narażali bezpieczeństwo i zdrowie, narażali też interesy rolników. W lipcu 2022 roku została podjęta uchwała w sprawie terminala produktów rolno-spożywczych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Zostało złożone zapewnienie, że KPRM przyjęła uchwałę ws. terminala produktów rolno-spożywczych przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Opowiadają, że chcą zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Polaków. To samo zapowiadał Minister Rolnictwa Pan Telus, ten od gaśnicy i okazało się to jeszcze bardziej żałosne niż jego występy z gaśnicą – komentowała posłanka.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk