„Kompletny brak reakcji ze strony władz, poczuwania się policji do odpowiedzialności i próby mataczenia”. Konferencja prasowa posłanek KO w sprawie nadużywania władzy przez policję.

2023-10-05

W czwartek (5 października 2023 r.) o godzinie 11:00 odbyła się konferencja prasowa posłanek KO – Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej w sprawie nadużywania władzy przez policję.

Posłanka Barbara Nowacka opowiadała o skandalicznym zdarzeniu, które zostało ujawnione przez serwis Onet.pl, kiedy polscy policjanci skatowali na śmierć młodego Ukraińca. – To nie jedyny taki przypadek, chociaż ten zobaczony wczoraj przez nas wszystkich nie pozostawia złudzeń, że coś bardzo złego dzieje się z polską policją pod rządami PiS. Tych przypadków tragicznych śmierci ludzi, których często jedyną winą jest to, że stanęli na drodze policji, jest więcej. 

Zgodnie z wyliczeniami serwisu Oko.press, potwierdzonych przypadków zgonów w trakcie interwencji policji, od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości, jest już 34. Posłanka podkreśla, że do takich zdarzeń dochodzi w całej Polsce – nawet tutaj na Pomorzu mamy taką drastyczną historię, z końca ubiegłego roku. Zaraz po świętach Bożego Narodzenia, Pan Karol został zatrzymany przez policję. 27-latek z Gdyni. I zmarł w wyniku interwencji policji. Wszystkie te sprawy łączy ten sam mianownik – kompletny brak reakcji ze strony władz, poczuwania się policji do odpowiedzialności i próby mataczenia. Wszystkie te sprawy wyglądają bardzo podobnie – nadużycie siły, przesadna interwencja ze strony policji, nieuzasadniona przemoc, a później mataczenie, znikające dowody i brak jakichkolwiek politycznych konsekwencji.

Te drastyczne sceny z wykorzystaniem policji miały miejsce nie tylko na komisariatach, ale także na ulicach polskich miast i miasteczek. To przecież na ulicach polskich miast dochodziło do tego, że policja była wysyłana na kobiety, które protestowały pokojowo. Wtedy kiedy posłanka Barbara Nowacka stawała w obronie tych kobiet, które protestowały, na które zostały wysłane kordony policji, dostała gazem w twarz – dodała posłanka Agnieszka Pomaska.

Przypominała także o sytuacji, która ostatnio spotkała posłankę KO, Kingę Gajewską – Całkiem niedawno, już w tej kampanii wyborczej, policja zatrzymała posłankę Kingę Gajewską, dlatego, że pokojowo protestowała przeciwko temu co wyczynia pan premier Morawiecki. Wtedy policja próbowała zakuć ją w kajdanki, wciągnęła siłą do radiowozu, nie słuchała tego, że ona jest posłanką.

Parlamentarzystka przedstawiała rozwiązania, które chciałaby wprowadzić Koalicja Obywatelska po wygranych wyborach – my w 100 konkretach na pierwsze 100 dni rządzenia, po wygranych wyborach, po 15 października, proponujemy: po pierwsze – rozliczenie Komendanta Głównego Policji za swoje działania. Rozliczymy kierownictwa jednostek policji, bo tam zapadają decyzje o tych różnych interwencjach. I trzeci konkret – odpolitycznienie prokuratury. Nie może być tak, że prokurator działa na polityczne zamówienie.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk