Komisji Turystyki i Promocji Miasta na starych gdańskich cmentarzach – zobacz film

2008-05-143

komisja 14 maja 2008

Dzisiaj odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Turystyki i Promocji Miasta poświęcone zagospodarowaniu starych zaniedbanych gdańskich cmentarzy. Oprócz członków Komisji w posiedzeniu uczestniczyli mieszkańcy Gdańska, którzy byli inicjatorami spotkania.

O cmentarzu przy ulicy Cedrowej na Gdańskim Ujeścisku opowiadał Jacek Kalinowski (autor filmucmentarz na cedrowej poniżej). Komisja zgłosiła do Prezydenta wniosek ustanowienia Zarządu Dróg i Zieleni jako zarządcy terenu, na którym znajduje się cmentarz, a w dalszej kolejności o przygotowanie koncepcji zagospodarowania tego miejsca (zrobienie ogrodzenie, oznaczenie miejsca i upamiętnienie w postaci np. tabliczki). Na spotkaniu obecna była również Telewizja Gdańsk (zobacz materiał w Panoramie).

Cmentarz w BrzeźnieHistorię cmentarza w Brzeźnie przedstawił mieszkaniec dzielnicy, Sebastian Mya. Niestety ten teren nie należy do miasta. Póki co poprosiliśmy o określenie właściciela terenu, a docelowo chcemy przynajmniej upamiętnić to miejsce tablicą informacyjną. Więcej o tym cmentarzu na stronie Akademii Rzygaczy. Wizytę w Brzeźnie filmował Jacek Kalinowski.

Odwiedziliśmy także stary cmentarz żydowski na Chełmie, gdzie o jego historii opowiadałcmentarz zydowski przewodniczący Gminy Żydowskiej, Michał Samet. Teren cmentarza po uporządkowaniu będzie miejscem ogólnodostępnym i mam nadzieję, że z ciekawe dla mieszkańców Gdańska.

W Komisji uczestniczyli także przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni, a całość monitorowała Katarzyna Szcześniak z Dziennika Bałtyckiego.

Multimedia

[media id=12]

Jeden komentarz

 • Sebastian

  2008-05-15 w 08:33

  Bardzo dziękuję za odwiedzenie brzeźnieńskiego cmentarza, a raczej tego, co z niego pozostało. Liczę, że coś wreszcie drgnie i to miejsce zostanie przynajmniej symbolicznie upamiętnione poprzez postawienie tablicy informacyjnej.
  Zachęcam do włączenia się do dyskusji na ten temat na Forum Brzeźno: http://forum.brzezno.net/viewtopic.php?t=543

  Odpowiedź

 • Jacek

  2008-05-15 w 14:20

  A ja dziękuję za wizytę na starym cmentarzu na Ujeścisku. Teraz czekamy niecierpliwie na efekty
  tych spotkań 🙂 Pozdrawiam.

  Odpowiedź

 • aga

  2008-05-27 w 22:51

  I ja bardzo dziękuję, mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się dalej rozwijać. Nie tylko w tym temacie.. Dzisiejsze spotkanie w sprawie lasu to na pewno jeden z nich.

  Odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk