„Obywatel kontra aparat państwa PiS. Bezduszne wywłaszczenia w Miszewie”. Konferencja prasowa Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej.

2023-09-18

W poniedziałek (18 września 2023 r.) o godzinie 10:00 w Miszewie odbyła się konferencja prasowa posłanek KO – Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej w sprawie sposobu przeprowadzania wywłaszczeń przez partię rządzącą, z udziałem poszkodowanego przez administrację rządową Pana Roberta Kosmalskiego. 

– Pan Robert Kosmalski do niedawna mieszkał z rodziną – z żoną i dwójką dzieci w domu, który znajdował się za naszymi plecami. Urzędnicza bezduszność sprawiła, że Pan Robert razem z rodziną, musiał się wyprowadzić w ciągu 30 dni. Za nami będzie przebiegała obwodnica metropolitarna, droga której wszyscy na Pomorzu potrzebujemy, ale konieczność inwestycji nie oznacza, że to musi się odbywać na niegodnych warunkach, które uderzają w poczucie bezpieczeństwa polskich rodzin – opowiadała posłanka Agnieszka Pomaska.

Posłanka podkreślała przy tym, że Pan Robert zwracał się do Wojewody Pomorskiego, Dariusza Drelicha, który nie znalazł czasu, aby się z nim spotkać.

Pan Wojewoda jest kandydatem PiS do Senatu, zajmuje się kampanią wyborczą, polityką, a nie tym, aby pomagać ludziom w imieniu rządu. To obciąża i Pana Wojewodę i Premiera, bo to on mianuje Wojewodę – kontynuowała Agnieszka Pomaska, zapowiadając także, że wystąpi do Wojewody Pomorskiego w tej sprawie.

– Wycena naszego budynku została dokonana po zburzeniu, więc nie muszę mówić jakiej jakości jest to operat. Ja powinienem być przy tym, powinniśmy porozmawiać z osobą, która robi tą wycenę, a odbyło się to kompletnie poza nami. Wycenę otrzymaliśmy w marcu, opiewała na 630 tys. zł. Odwołaliśmy się od tej decyzji w ciągu 14 dni, odpowiedź dostaliśmy w ciągu 4 miesięcy. Wszystkie nasze prośby były odrzucone.  Odpowiedź była taka, że się nie spotykamy, nie porozmawiamy, operat który jest przedstawiony przez Wojewodę jest wiążący i nie będą na ten temat rozmawiali. My wcześniej zrobiliśmy swój operat i ta kwota jest zupełnie inna. Biorąc ofertę na taki sam dom, na takie samo wyposażenie kwota, która wychodzi to 1,2 mln zł – opowiadał Robert Kosmalski.

Posłanka Barbara Nowacka podkreślała, że opisany przypadek jest wyjątkowo drastyczny, ale nie jest jedyny.

– W sobotę spotykałam się z mieszkańcami miejscowości Brzeziny pod Łodzią, tam gdzie ma przebiegać szybka kolej, czyli dojazd do CPK. Tam sytuacja jest właściwie analogiczna, rodzina dowiedziała się właściwie przypadkiem, że przez ich dom będą przebiegały tory – mówiła posłanka.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk