Zwycięzcy konkursu Zielony Dom z wizytą w Warszawie

2011-06-100

W środę, 8 czerwca 2011 roku w Sali Kolumnowej w Sejmie odbyła się Gala Finałowa konkursu „Zielony dom”. Konkurs  miał na celu uświadomienie jak ważna w życiu każdego z nas jest ekologia. Że w życiu codziennym jesteśmy w stanie świadomie gospodarować zasobami naturalnymi. Że dbałość o środowisko można propagować każdego dnia, w każdej rodzinie. Sukces w tej dziedzinie jest wypadkową działań nas wszystkich. Tego wszystkiego szukaliśmy w nadesłanych pracach konkursowych. Tym kierowaliśmy się wybierając dla zwycięzców nagrodę, którą była wycieczka do Warszawy połączona z wizytą w Centrum Nauki Kopernik. Wizyta w Koperniku  oprócz zaspokojenia ciekawości i walorów poznawczych miała na celu podtrzymanie trendu jaki przyświecał laureatom. Ciekawość świata i dążenie do jego codziennego ulepszania powinny być obecne w życiu każdego. Dziecka i dorosłego.

W trakcie uroczystej Gali Jarosław Makowski – dyrektor instytutu Obywatelskiego – pogratulował uczniom i nauczycielom oraz podziękował im za trud włożony w przygotowania prac. Laureatom wręczył dyplom i zestaw filmów przyrodniczych BBC. W spotkaniu wzięli udział posłowie: Czesław Czechyra, Jerzy Feliks Fedorowicz oraz Agnieszka Pomaska.  Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie udali się na zwiedzanie gmachu Sejmu RP. Spotkali się również z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną, a następnie udali na zwiedzanie CN Kopernik. Po południu grupa z Barłomina zwiedziła Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, natomiast uczniowie z Częstochowy wjechali na Taras Widokowy na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki oraz obejrzeli wystawę „Człowiek: ewolucja niezwykła. Zaczęło się od Darwina …” poświęconą narodzinom i podstawom teorii ewolucji.

Fotorelacja z Gali Finałowej

Prace, które spłynęły do nas z całej Polski, a było ich ponad 200, pokazały, jak wysoki jest poziom świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. Ich ciekawe pomysły, wypracowane w zespołach pokazały również jak wiele można osiągnąć działając razem. Wiedzą o tym na pewno uczniowie dwóch klas: klasy VI ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Barłominie z dyrektor  Haliną Szlagą oraz nauczycielami Mirosławą Bobkowską, Sylwią Dampc i ks. Bartłomiejem Zentkowskim oraz VI klasy ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie z nauczycielkami Iwoną Walczak i Joanną Otto. Doświadczenie osobiste każdego z nich, a także pomysłowość  dają wskazówki  do działania na przyszłość. Zielony dom, to taki dom, w którym, jak piszą uczniowie z Częstochowy:

Wprowadzamy nową modę, wszyscy oszczędzamy wodę!

Mądre główki wyłączają zbędne żarówki!

Każdy ekolog tak reaguje, że swoje śmieci segreguje!

Nie zanieczyszczamy wód i lasów, będą ozdobą przyszłych czasów.

Mamy na to niezbite dowody- rower mniej szkodzi niż samochody.

Nie hałasujemy, bo ciszę preferujemy.

Gdy zakupy robimy, z torbą wielokrotnego użytku chodzimy.

Na pytanie: „A co Ty robisz dla ochrony środowiska?”  bohater komiksu uczniów z Barłomina odpowiada:

Do ostatniej kartki zeszyt zapisuję,

W ten sposób papieru i drzew nie marnuję.

W pojemniku noszę drugie śniadanie,

To też jest papieru oszczędzanie.

Do lodówki ciepłego jedzenia nie wstawiam

I innych do tego gorąco namawiam.

Gaszę światło zawsze, gdy wychodzę z pokoju,

Zapalona żarówka nie dałaby mi spokoju.

Zamykam drzwi, by ciepło nie uciekało

Bo wiem, że opału i tak mamy mało.

Prace 10 wyróżnionych klas  otrzymają od nas zestawy filmów przyrodniczych BBC. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy. A zwycięzcom i wyróżnionym raz jeszcze gratulujemy.

Źródło: www.instytutobywatelski.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk