„W co najmniej kilku spółkach Skarbu Państwa wypłacane są zawyżone wynagrodzenia”. Konferencja prasowa posłów KO po kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

2023-03-09

W co najmniej kilku spółkach Skarbu Państwa wypłacane są zawyżone wynagrodzenia, niezgodnie z ustawą kominową i z ustawą okołobudżetową – powiedziała w czwartek Agnieszka Pomaska (KO). Dokumenty są dostępne publicznie, a zarobki prezesów reguluje ustawa kominowa – odpowiada rzecznik MAP Karol Manys.

Posłanka Pomaska wskazywała, że nad spółkami Skarbu Państwa nadzór „powinien sprawować” wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.

„Kilka tygodni temu złożyliśmy zawiadomienie w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez pana ministra Jacka Sasina oraz członków Rady Nadzorczej spółki PKN Orlen w związku z niestosowaniem ustawy kominowej i ustawy okołobudżetowej, która kształtuje wynagrodzenia członków zarządu spółki Orlen. Do tej pory nie doczekaliśmy się żadnego komentarza ze strony ministra” – powiedziała.

Zaznaczyła zarazem, że posłowie KO mają kolejne informacje na podstawie danych udostępnionych na stronie spółek, „jak i danych, które posiada pan minister Sasin, że ta afera o zawyżonych nielegalnych wynagrodzeniach w spółkach Skarbu Państwa dotyczy kolejnych spółek, co najmniej takich jak: KGHM, PZU i PKO”. Według Pomaskiej, „w każdej z tych spółek wynagrodzenia są kształtowane niezgodnie z ustawą kominową z 2016 roku i corocznie przyjmowaną ustawą okołobudżetową”.

„Podstawa wynagrodzenia w tych spółkach, w zarządach tych spółek, to powinna być podstawa średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstwa z IV kwartału 2016 roku. Tymczasem w tych wymienionych przeze mnie czterech spółkach ta podstawa wynagrodzenia co roku się zmienia, jest podwyższana i te postawę stanowi średnie wynagrodzenie z roku poprzedniego” – powiedziała Pomaska.

(…)

Pomaska na konferencji mówiła, że „zawyżone wynagrodzenie” dostaje m.in. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który – jak dodała – „łącznie do tej pory (…) zarobił blisko 1 mln zł za dużo, łamiąc te dwie ustawy, ustawę kominową i okołobudżetową”. Według Pomaskiej, Obajtek „mówił, że zarabia na rękę ok. 44-45 tys. zł., ale nie wspominał o całości swojego wynagrodzenia”.

„Całość wynagrodzenia Obajtka za 2021 rok – bo to są ostatnie dane, które mamy, dane z raportów spółki Orlen – to 2 mln 276 tys. zł za cały rok 2021. Na to składa się wynagrodzenie podstawowe, premia i dodatki. Miesięcznie ta kwota to nie jest 45-46 tys. zł, (…) tylko szacujemy, że to wynagrodzenie na rękę łącznie miesięcznie to jest około 120 tys. zł” – powiedziała.

źródło: wnp.pl

Czytaj więcej

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk