„Sasin manipulował kursami akcji, skarb państwa stracił 47 mln zł”. Zawiadomienie do prokuratury

2023-03-07

We wrześniu 2022 r. minister Jacek Sasin zapowiedział wprowadzenie podatku od nadmiernych zysków, ale żadnego projektu nie wprowadził. Jego komunikat obniżył jednak giełdową wycenę akcji spółek, co zostało wykorzystane do zawarcia dużych transakcji. Posłanka PO Agnieszka Pomaska złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra Sasina.

Pomorska posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska ogłosiła na konferencji prasowej, że składa zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. 

Minister Sasin dopuścił się manipulacji cenami akcji, czyli złamał art. 183 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi – powiedziała posłanka Pomaska. – Minister Sasin dopuścił się bardzo poważnego przestępstwa, zagrożonego grzywną do 5 mln zł i karą pozbawienia wolności do lat pięciu.  

Pomaska przypomniała, że w ostatnim czasie minister Sasin po raz kolejny zapowiedział wprowadzenie podatku od nadmiernych zysków dużych firm.

Podkreślam, że zapowiedział nie po raz pierwszy. 24 września 2022 r. za pośrednictwem portalu Twitter poinformował: „Już wczoraj skierowałem do premiera Mateusza Morawieckiego nowe rozwiązanie dotyczące opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł, które przeznaczymy na łagodzenie skutków wzrostu cen energii”. To była zapowiedź wprowadzenia podatku, ale z tym nie działo się nic. Za to ciekawe rzeczy działy się na giełdzie papierów wartościowych – mówiła Pomaska. 

Wpis został zamieszczony w piątek wieczorem, a w poniedziałek 26 września 2022 r. na pierwszej sesji po informacji ministra duże spółki odnotowały spore spadki notowań.

WIG20 na zamknięciu spadł o 1,69 proc. i osiągnął najniższy poziom od marca 2020 r. Strata skarbu państwa przez jeden wpis ministra to było 47 mln zł – oceniła Pomaska. 

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk