Dramatyczny wzrost prób samobójczych i samobójstw wśród młodych na Pomorzu! Konferencja prasowa Posłanek KO i aktywistów

2023-02-06

W poniedziałek, 6 lutego odbyła się konferencja prasowa w sprawie dramatycznego wzrostu prób samobójczych i samobójstw wśród młodych na Pomorzu. W konferencji udział wzięły posłanki Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka, Martyna Kozdra z Fundacji GrowSpace i Jakub Hamanowicz z Rankingu Szkół przyjaznych LGBT.

– Niestety województwo pomorskie w raporcie dotyczącym samobójstw wśród dzieci i młodzieży wiedzie prym. 417 prób samobójczych wśród dzieci w tym 16 zgonów. Ten raport powinien nam wszystkim dać bardzo dużo do myślenia. Niestety mamy porażające wrażenie, że Polska i polski rząd działają w sposób niedostateczny. Wraz z posłanką Pomaską złożyłyśmy interpelację do Ministra Zdrowia oczekując odpowiedzi na pytania: Jakie działania są podejmowane? Jakie środki są przeznaczane na pomoc dla dzieci w kryzysie, na szkolenia dla nauczycieli, na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkołach? Dziś z każdej strony, z każdej szkoły słyszymy, że jest to niewystarczające – mówiła posłanka Barbara Nowacka.

Martyna Kozdra z fundacji GrowSpace podkreślała, że „dane przedstawione w raporcie Fundacji GrowSpace są przerażające. To nie stało się nagle. To problem, który jest ignorowany od lat. Niestety w szkołach nie ma wsparcia psychologicznego, jest również problem z rozmawianiem o zdrowiu psychicznym. To dzieje się nie od roku, nie od dwóch lat a od bardzo długiego czasu. Od 2020 do 2022 roku liczba prób samobójczych i samobójstw wzrosła o 150 proc. Postanowiliśmy wystosować petycję „Tak dla prewencji suicydalnej”, która w tym momencie ma już ponad 5000 podpisów. To pokazuje jak ważny jest ten temat dla młodych ludzi.

– „Tak dla prewencji suicydalnej” to porozumienie, które tworzymy już w gronie ponad 10 organizacji. To pokazuje, że potrafimy działać ponad podziałami, że bardzo różne grupy do nas dołączają. Statystyki nas przerażają, młodzi mają problemy, dlatego ta inicjatywa jest tak ważna – dodawał Jakub Hamanowicz z Rankingu Szkół przyjaznych LGBT.

– Te statystyki są dramatyczne. Wzrost prób samobójczych w ciągu 2 lat o 150 proc. to jest coś co nie mieści się w głowie. To nie są tylko statystyki. Za każdą próbą samobójczą stoi człowiek, często sam, ale wokół tego człowieka jest rodzina, są znajomi. Uruchamia się fala tragedii. Za każdą próbą niestety mogą iść kolejne. W ubiegłym roku rząd PiS zlikwidował dotację na Telefon Zaufania 116 111. Dzięki ofiarności ludzi zebrano na jego funkcjonowanie prawie 2 mln złotych. Te 2 mln złotych powinny pochodzić z budżetu państwa. Znalazły się pieniądze na wille, na nieruchomości a nie znalazły się środki na infolinię dla dzieci i młodzieży – podsumowała posłanka Agnieszka Pomaska.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk