IX Metropolitalne Spotkanie Noworoczne w Gdańsku

2023-02-02

O metropolii przyszłości, wyzwaniach, planach i celach na najbliższe lata rozmawiali goście IX Metropolitalnego Spotkania Noworocznego. W Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego spotkali się samorządowcy, politycy, przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz pomorskich instytucji. Wspólnie podsumowano obszary współpracy w ramach Metropolii.

Metropolitalne Spotkania Noworoczne to wieloletnia tradycja Obszaru, która wróciła po dwuletniej pandemicznej przerwie. Tym razem zorganizowane zostało wspólnie ze Związkiem Uczelni Fahrenheita w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. – Cieszymy się z tej współpracy i mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele wspólnych inicjatyw – przywitał gości prof. Piotr Stepnowski, rektor UG.

Podczas spotkania wiele miejsca poświęcono wojnie w Ukrainie i pomocy udzielanej naszym sąsiadom. Wśród gości był konsul Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi, który podziękował wszystkim za udzielane wsparcie. O tym, jak trudny był miniony rok mówił prezes Rady OMGGS, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. – Jak twierdzą niektórzy, najtrudniejszy dla samorządów po 90 roku. To rok nie tylko mierzenia się ze skutkami wcześniej podjętych decyzji politycznych dotyczących sytuacji finansowej polskich samorządów. Przede wszystkim to rok okrutnej wojny, bestialstwa najeźdźcy rosyjskiego, ale także bohaterstwa narodu ukraińskiego. W tym czasie w naszej metropolii pokazaliśmy, co to znaczy bezinteresowna, zintegrowana pomoc. To czas budowania przyjaźni i pomostów między Polakami i Ukraińcami – podkreślił Wojciech Szczurek.

Uczestnicy Spotkania Noworocznego mówili także o ustawie metropolitalnej, która decyzją sejmowej większości wróciła do tzw. zamrażarki. – Ta decyzja polityczna nie daje nam narzędzia, ale nie zabiera woli i możliwości współpracy – dodał Wojciech Szczurek, zaznaczając jednocześnie o istocie współpracy ze środowiskiem naukowym.

W tym roku zainaugurowany został razem z Uczelniami Fahrenheita program stypendiów naukowych Prezydent Miasta Gdańska dla studentów i doktorantów z zagranicy. Stypendia wręczyła Aleksandra Dulkiewicz. – Jesteśmy dumni z tego, jak silnym staliśmy się ośrodkiem akademickim. Dowodem na to jest m.in. liczba studentów zza granicy w naszym mieście – dodała prezydent Gdańska. Stypendia odebrali Anna Panagiota Souri, doktorantka z Uniwersytetu Kreteńskiego, Maria Alaide de Oliveira z brazylijskiego Uniwersytetu Pernambuco, Stabak Roy, doktorant z Uniwersytetu Tripura w Indiach.

Podczas spotkania wystąpiła działająca przy Uniwersytecie Gdańskim, Gdańska Orkiestra Akademicka pod kierownictwem Marcina Janka.

źródło: metropoliagdansk.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk