„Te wyjaśnienia należą się przede wszystkim mieszkańcom i mieszkankom Pomorza” – konferencja prasowa posłanek PO ws. ustawy metropolitalnej dla Pomorza.

2023-01-30

W poniedziałek (30.01) w Gdańsku odbyła się zorganizowana przez posłanki Agnieszkę Pomaską i Małgorzatę Chmiel konferencja prasowa dotycząca ustawy metropolitalnej dla Pomorza.

– Zwracamy dziś uwagę na nierozwiązany przez PiS od początku ich rządów problem. Krótko po tym jak Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę w Polsce unieważniło Ustawę Metropolitalną, która wielu aglomeracjom w Polsce dawała możliwość tego żeby lepiej się rozwijały, żeby lepiej wydawały wspólnie zgromadzone środki na infrastrukturę czy na lepszą organizację ładu przestrzennego. Jest mnóstwo zadań, które samorządy w ramach aglomeracji mogą wykonywać wspólnie. Od sześciu lat PiS nie może sprawić żeby w jakimś kształcie ustawa metropolitalna dla Pomorza weszła w życie – dla wszystkich tych samorządów i mieszkańców, którzy oczekują tego, że życie w ich rejonie będzie po prostu lepiej zorganizowane – mówiła posłanka Agnieszka Pomaska.

– W ubiegły czwartek w Sejmie odbyło się głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad ustawy metropolitalnej dla Pomorza, która została przyjęta przez Senat. To nie było nawet głosowanie nad ustawą, tylko nad tym czy w ogóle dyskutować jak ma ta ustawa wyglądać. Na to głosowanie czekaliśmy 870 dni. Myślę, że już ta statystyka pokazuje złą wolę ze strony rządzących. Najbardziej zaskoczone jesteśmy jednak czymś innym. Mimo wielu deklaracji, siedmiu posłów PiS z Pomorza zagłosowało nie przeciw konkretnym zapisom tej ustawy, a w ogóle przeciw idei ustawy metropolitalnej. Wspólnie z posłanką Małgorzatą Chmiel przygotowałyśmy list do każdego z pomorskich posłów Prawa i Sprawiedliwości po pierwsze z podkreśleniem wagi tej ustawy ale również z prośbą o wyjaśnienie tej decyzji. Te wyjaśnienia należą się przede wszystkim mieszkańcom i mieszkankom Pomorza – dodała posłanka Pomaska.

– Rząd obiecał, że jeśli ustawa metropolitalna dla Śląska okaże się sukcesem to będzie zgoda na powoływanie metropolii w innych miejscach. Metropolia Śląska okazała się wielkim sukcesem. W związku z tym wystosowałam interpelację do Pana Ministra z pytaniem: W związku z tym, że rząd powiedział, że zezwoli na tworzenie innych metropolii, co dalej z metropolią pomorską?  Otrzymałam odpowiedź w kwietniu 2021 roku, że z powodu pandemii nie są w stanie określić czy Metropolia Śląska okazała się sukcesem. W związku z tym wspólnie z posłanką Agnieszką Pomaską teraz wystosowałyśmy drugą interpelację z tym samym pytaniem. Zapytałyśmy Ministra czy możemy liczyć na poparcie dla pomorskiej metropolii – mówiła posłanka Małgorzata Chmiel.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

Przeczytaj artykuł w portalu Zawsze Pomorze

Przeczytaj artykuł w portalu Dziennik Bałtycki

Przeczytaj artykuł w portalu Trójmiasto.pl

Przeczytaj artykuł w portalu WNP.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk