Posłowie KO składają wniosek do CBA w sprawie „konfliktu interesów” przy fuzji Orlenu z Lotosem.

2023-01-19

Posłowie Koalicji Obywatelskiej poinformowali o złożeniu do CBA wniosku o dogłębną analizę „konfliktu interesów” przy fuzji Lotosu z PKN Orlen oraz o „podjęcie działań niezbędnych do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości pojawiających się w tej sprawie”. Posłanka Agnieszka Pomaska przekazała, że posłowie nie wykluczają zawiadomienia innych organów. Posłanka Barbara Nowacka stwierdziła, że fuzja i sprzedaż Lotosu „od dawna budzi wiele wątpliwości – zarówno od strony finansowej, jak i bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

W czwartek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa posłów Koalicji Obywatelskiej – Agnieszki Pomaskiej, Barbary Nowackiej i Cezarego Tomczyka w sprawie – jak stwierdzili – „kolejnego konfliktu interesów” przy fuzji Lotosu z PKN Orlen. 

„Kilka miesięcy po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych okazuje się, że nad zmianami tych przepisów pracowała działająca przy Ministerstwie Aktywów Państwowych komisja, w której kluczowe role pełnili ludzie związani z PKN Orlen – mecenas Kwaśnicki, mecenas Mataczyński oraz prof. Szumański. Nowe przepisy mają ułatwić osobom odpowiedzialnym za fuzję Lotosu z Orlenem i sprzedaż Lotosu węgierskiemu MOLowi i Saudi Aramco uniknięcie odpowiedzialności karnej. Posłowie poinformowali o wniosku do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który składają w związku z przedmiotową sprawą” – czytamy w informacji, jaką otrzymaliśmy z biura prasowego posłanki Agnieszki Pomaskiej.

Pomaska stwierdziła, że „to naruszenie zasad stanowienia prawa w polskim parlamencie”. – Cała fuzja i sprzedaż Lotosu każdego dnia pokazuje nowe nieprawidłowości. Do tej transakcji w ogóle nie powinno dojść! Składamy wniosek do CBA o dogłębną analizę tego konfliktu interesów oraz podjęcie działań niezbędnych do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości pojawiających się w tej sprawie. Nie wykluczamy zawiadomienia innych organów – przekazała posłanka.

Barbara Nowacka stwierdziła, że fuzja i sprzedaż Lotosu „od dawna budzi wiele wątpliwości – zarówno od strony finansowej, jak i bezpieczeństwa energetycznego Polski”. – Sprawa, o której dziś mówimy, budzi nasz sprzeciw – zbyt ważne jest bezpieczeństwo Polek i Polaków i przejrzystość instytucji publicznych. Trzeba ujawnić, kto jest beneficjentem tych transakcji i czemu ma służyć bezczynność rządzących w sprawie, która bezpośrednio uderza w interes skarbu państwa – dodała.

– Nie widzimy żadnej aktywności służb państwa w sprawie fuzji i sprzedaży Lotosu. Jak można było dopuścić do sytuacji, w której panowie Kwaśnicki, Mataczyński i Szumański byli jednocześnie twórcami i tworzywem? Wygląda na to, że nad całą sprawą fuzji i sprzedaży został roztoczony parasol ochronny państwa po to, aby zapewnić bezkarność tym, którzy o sprawie decydowali – mówił z kolei Cezary Tomczyk.

Przejęcie przez Orlen Grupy Lotos, wcześniej Grupy Energa, a ostatnio PGNiG, odbyło się w ramach budowy przez PKN Orlen koncernu multienergetycznego. W czerwcu 2022 roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos. Sprzedaż 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Lotosu była jednym z warunków Komisji Europejskiej dla przejęcia Lotosu przez PKN Orlen.

PKN Orlen 12 stycznia 2022 roku zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej przedstawił środki zaradcze planowane w związku z zamiarem przejęcia Lotosu. Mają one uchronić polski rynek paliw i rynek rafineryjny przed monopolem. W ich ramach ustalono m.in., że koncern Saudi Aramco kupi 30 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej, a węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos znajdujących się na terenie Polski, natomiast Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji.

źródło: tvn24.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk