Kolejny konflikt interesów przy fuzji Lotosu z PKN Orlen. Posłowie składają wniosek do CBA! 

2023-01-19

Dziś w Sejmie odbyła się konferencja prasowa Posłów KO – Agnieszki Pomaskiej, Barbary Nowackiej i Cezarego Tomczyka w sprawie kolejnego konfliktu interesów przy fuzji Lotosu z PKN Orlen. 

Kilka miesięcy po wejściu w życie nowelizacji kodeksu spółek handlowych okazuje się, że nad zmianami tych przepisów pracowała działająca przy Ministerstwie Aktywów Państwowych komisja, w której kluczowe role pełnili ludzie związani z PKN Orlen – mecenas Kwaśnicki, mecenas Mataczyński oraz prof. Szumański. Nowe przepisy mają ułatwić osobom odpowiedzialnym za fuzję Lotosu z Orlenem i sprzedaż Lotosu węgierskiemu MOLowi i Saudi Aramco uniknięcie odpowiedzialności karnej. Posłowie poinformowali o wniosku do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który składają w związku z przedmiotową sprawą.

Zdaniem Posłanki Agnieszki Pomaskiej „to naruszenie zasad stanowienia prawa w polskim parlamencie. Cała fuzja i sprzedaż Lotosu każdego dnia pokazuje nowe nieprawidłowości. Do tej transakcji w ogóle nie powinno dojść. Składamy wniosek do CBA o dogłębną analizę tego konfliktu interesów oraz podjęcie działań niezbędnych do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości pojawiających się w tej sprawie. Nie wykluczamy zawiadomienia innych organów.”

Barbara Nowacka dodała, że „fuzja i sprzedaż Lotosu od dawna budzi wiele wątpliwości – zarówno od strony finansowej, jak i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Sprawa, o której dziś mówimy budzi nasz sprzeciw – zbyt ważne jest bezpieczeństwo Polek i Polaków i przejrzystość instytucji publicznych. Trzeba ujawnić kto jest beneficjentem tych transakcji i czemu ma służyć bezczynność rządzących w sprawie, która bezpośrednio uderza w interes skarbu państwa.”

Jak mówił Poseł Cezary Tomczyk: „Nie widzimy żadnej aktywności służb państwa w sprawie fuzji i sprzedaży Lotosu. Jak można było dopuścić do sytuacji, w której panowie Kwaśnicki, Mataczyński i Szumański byli jednocześnie twórcami i tworzywem? Wygląda na to, że nad całą sprawą fuzji i sprzedaży został roztoczony parasol ochronny państwa po to aby zapewnić bezkarność tym, który o sprawie decydowali.”

Zapis video z konferencji prasowej Posłów KO

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk