Wysłuchanie eksperckie w Sejmie dotyczące przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos

2023-01-10

Dziś w samo południe odbyło się w Sejmie wysłuchanie eksperckie dotyczące przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos. W zorganizowanej przez Klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej debacie udział wzięli m.in. Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos w latach 2002-2016, dr Dariusz Wieczorek, autor opinii na temat ekonomicznych skutków przejęcia Lotosu i mec. Sławomir Staszak, reprezentujący akcjonariuszy mniejszościowych Lotosu.

Otwierając debatę Posłanka Agnieszka Pomaska podkreślała, że „służby państwa nie zajęły się odpowiednio nadzorem sprzedaży Lotosu więc my – opozycja – musimy to zrobić. Czy sprzedaż 30% Rafinerii Gdańskiej Saudi Aramco i ponad 400 stacji węgierskiemu MOLowi była korzystna dla Polski i polskiego konsumenta? Dziś na to odpowiemy.”

Szokujące informacje o wartości gdańskiej rafinerii ujawnił twórca i wieloletni prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz – Takie wyceny były dokonywane co dwa lata. Za 2020 r. jest wycena Solomona Rafinerii Gdańskiej i to było 4,9 mld dolarów, czyli ok. 21,7 mld zł. Jeśli z tego się weźmie 30 proc., to jest ponad 7 mld zł. Wszystko można, ale ja bym powiedział, że w takim układzie nie wolno sprzedać taniej – podsumował. Przypomnijmy, że udziały w tych aktywach Saudi Aramco kupiło za 1,15 mld zł. 

Mec. Sławomir Staszak, reprezentujący akcjonariuszy mniejszościowych Lotosu, którzy zaskarżyli uchwałę o połączeniu, stwierdził, że obecnie jedyną możliwością zablokowania fuzji jest wydanie postanowienia przez sąd o stwierdzeniu nieważności lub uchyleniu tych decyzji. Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Łodzi. 

Agnieszka Pomaska zadeklarowała, że posłowie PO będą domagali się transparentności i „prędzej czy później będą za to rozliczać polityków partii rządzącej”.

Zobacz relację live z wysłuchania eksperckiego

Przeczytaj artykuł Gazety Wyborczej Trójmiasto

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk