Fuzja „skrajnie sprzeczna z polskim interesem narodowym”. Konferencja prasowa posłów KO ws. możliwego konfliktu interesów przy przejęciu Lotosu.

2022-12-20

– Do tej pory żadne służby nie zajęły się prywatyzacją Lotosu – stwierdziła posłanka Agnieszka Pomaska z Koalicji Obywatelskiej, informując o złożeniu zawiadomienia w tej sprawie do CBA. – Nie rozumiemy, dlaczego pojawia się coraz więcej pytań, coraz więcej wątpliwości i niestety obawiamy się, że tu jest jakieś drugie, bardzo poważne dno – dodała.

– Wokół sprzedaży koncernu paliwowego Lotos pojawia się coraz więcej wątpliwości. Żadne nie zostały wyjaśnione, dlatego składamy zawiadomienie do CBA – powiedziała na konferencji prasowej posłanka KO Agnieszka Pomaska.

Zdaniem posłów KO, fuzja Orlenu z Lotosem jest „skrajnie sprzeczna z polskim interesem narodowym”.

– Osoby odpowiedzialne za prywatyzację polskiej spółki paliwowej w żaden sposób nie podjęły próby konkretnej odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czy zabezpieczone są interesy państwa, czy zabezpieczone są interesy w tak trudnym czasie dla Polski, czy zabezpieczone są aktywa polskich spółek energetycznych, paliwowych – mówiła Agnieszka Pomaska na wtorkowej konferencji.

Dodała też, że pojawiają się informacje o domniemanych konfliktach interesów kancelarii prawnej i prawnika, który pracował przy rozwiązaniach prawnych związanych z rynkiem paliwowym i sprzedażą części zasobów Lotosu.

– Dzisiaj kolejnym krokiem, który jest elementem naszego patrzenia tej władzy na ręce, jest złożenie zawiadomienia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Do tej pory żadne służby nie zajęły się prywatyzacją Lotosu (…). Nie rozumiemy, dlaczego pojawia się coraz więcej pytań, coraz więcej wątpliwości i niestety obawiamy się, że tu jest jakieś drugie, bardzo poważne dno – mówiła posłanka KO.

– Czy doszło do korupcji – nie wiemy, czy ktoś na tym zarobił więcej, niż powinien – nie wiemy, czy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który nie ma dostępu do informacji tajnych, jest przekonany, że ta umowa sprzedaży Lotosu jest bezpieczna – tego nie wiemy. A może jest inaczej, może wie, jaka jest prawda i tej prawdy nie chce powiedzieć. Oczekujemy dzisiaj od wszystkich służb państwa, w tym CBA, zajęcia się tą sprawą i jej możliwe szybkie wyjaśnienie – podkreśliła Pomaska.

źródło: wp.pl

Czytaj więcej

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk