„Mamy kolejny dowód na to, że interesy ważnej nie tylko dla Pomorza spółki mogą być naruszone i zagrożone” – konferencja prasowa posłów KO ws. budżetu państwa, regionalnych poprawek i ochrony interesów Rafinerii Gdańskiej.

2022-12-19

W poniedziałek (19.12) o godzinie 12:30 w Biurze Regionu Pomorskiego Platformy Obywatelskiej odbyła się konferencja prasowa, której tematem był budżet państwa i regionalne poprawki oraz ochrona interesów Rafinerii Gdańskiej. W konferencji udział wzięli posłowie na Sejm RP z Pomorza tj. Agnieszka Pomaska, Barbara Nowacka, Małgorzata Chmiel i Piotr Adamowicz.

– Tematem głównym konferencji jest budżet państwa. To w jaki sposób został uchwalony oraz to w jaki sposób zostały potraktowane ważne dla budżetu państwa ale przede wszystkim dla Pomorza poprawki. Zanim do tego przejdziemy chciałam Państwu chciałam powiedzieć o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Jak Państwo wiedzą istnieją poważne wątpliwości dotyczące zabezpieczenia interesów Rafinerii Gdańskiej. Dzisiaj mamy kolejny dowód na to, że interesy ważnej nie tylko dla Pomorza spółki mogą być naruszone i zagrożone. Otóż 18 listopada Minister Sasin mówił, że nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej bez zgody rządu. I co się dziś okazuje? Okazuje się, że 19 grudnia mamy informację z Ministerstwa Aktywów Państwowych, że Minister Sasin planuje podjąć decyzję o wpisaniu gdańskiej rafinerii na listę podmiotów chronionych dopiero od 1 stycznia 2023 roku. Pytamy o to Ministra w interpelacji poselskiej. – mówiła posłanka Agnieszka Pomaska.

– Budżet państwa uchwalony przez Sejm powinien wzbudzić duże zaciekawienie. Decyzją parlamentarzystów PiS prawdziwej debaty w Sejmie o tym nad czym właściwie głosujemy tak naprawę nie było. Głosowaliśmy poprawki – sama koalicja Obywatelska złożyła kilkaset, z podziałem na dwa bloki – taki, który popiera PiS i taki, który PiS-u nie popiera. Posłowie PiS-u nie byli zainteresowani żadnymi poprawkami, które składała opozycja. Ani tymi, które dotyczyły spraw ogólnopolskich ani spraw bieżących, np. kwestii psychiatrii dziecięcej – mówiła posłanka Barbara Nowacka.

– Ten budżet to fikcja zupełna. Około 420 miliardów jest wyprowadzone poza budżet, poza kontrolę sejmową do różnych fundacji. Inflację na przyszły rok rząd określił na poziomie 9,8% podczas gdy już teraz wszyscy specjaliści twierdzą, że będzie wynosiła co najmniej 13%. – mówił posłanka Małgorzata Chmiel.

– Chciałbym powiedzieć o poprawce bardzo nieznacznej ale również bardzo symbolicznej. Przy budżecie wynoszącym ponad 600 miliardów złotych mówię o przeznaczeniu 3 milionów złotych dla Europejskiego Centrum Solidarności. Ta poprawka zyskała rangę poprawki klubowej. Jak Państwo świetnie pamiętacie w 2108 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zredukowało finansowanie ECS w Gdańsku. Była to decyzja stricte polityczna. – mówił poseł Piotr Adamowicz.

Obejrzyj zapis transmisji z posiedzenia

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk