Pomorska KO składa zawiadomienie do prokuratury o możliwych nieprawidłowościach przy sprzedaży Lotosu.

2022-12-17

Pomorscy parlamentarzyści z Koalicji Obywatelskiej: Agnieszka Pomaska oraz Tadeusz Aziewicz, podczas konferencji prasowej w sobotę, 17 grudnia poinformowali o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w związku z możliwymi nieprawidłowościami przy sprzedaży Lotosu. W konferencji uczestniczył także europoseł Janusz Lewandowski.

– Jesteśmy wstrząśnięci tym, co pokazali w ostatnich dniach dziennikarze – powiedziała Agnieszka Pomaska. – Pokazali fragmenty umowy, która dotyczy wyprzedaży spółki Lotos, przejęcia części tej spółki przez Saudi Aramco. Ta umowa wcześniej nie widziała światła dziennego, a wygląda na to, że powinna. Tą umową powinny zainteresować się Polska Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jesteśmy zdziwieni, że do tej pory żadne służby nie objęły tarczą antykorupcyjną procesu zawierania tej umowy i nie podjęły żadnych kroków po materiale, który ukazał się w programie „Czarno na Białym” w TVN24.

Posłanka podkreśliła, że materiał wyemitowany w TVN24 w dosyć jednoznaczny sposób sugeruje, że przy sprzedaży części Lotosu mogło dojść do bardzo poważnych nieprawidłowości.

– Dlatego dziś składamy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie i podpisanie tej umowy – wyjaśniła Agnieszka Pomaska. – Oczekujemy, że powołane do tego służby państwa w sposób profesjonalny zajmą się kwestią wyprzedaży Lotosu, przejęcia przez Saudi Aramco części tej spółki, i zbadaniem możliwych konsekwencji podpisania tej umowy oraz wprowadzenia jej w życie. Konsekwencje mogą być bardzo poważne – dodała posłanka.

– Ta nieszczęsna umowa z Saudi Aramco, którą skarżymy do prokuratury, jest następstwem nieszczęsnej decyzji o likwidacji Lotosu, nazywanej fałszywie fuzją z Orlenem – mówił europoseł. – Ta decyzja o parcelacji Lotosu, z uwagi na dobór partnerów, w warunkach wojny staje się nie tylko nonsensem gospodarczym, ale także zamachem na bezpieczeństwo Polski. Nie jest to jedyna przewina PiS-u na Pomorzu. Wcześniej za ułamek wartości została przejęta Energa. To jest karalna niegospodarność – podkreślił Janusz Lewandowski.

– Od wielu lat broniliśmy Rafinerii Gdańskiej i Lotosu przed przejęciem przez Orlen – mówił poseł. – Walczyliśmy o polski rynek, polskiego konsumenta, o niskie ceny paliw. Później pojawiły się kolejne problemy. Wszystko, co wiąże się z tą fuzją, to jest właściwie masa najrozmaitszych patologii. Od wprowadzania „Misiewiczów” na poważne funkcje w poważnym koncernie, przez złe decyzje gospodarcze, po wyprzedaż majątku narodowego – dodał Tadeusz Aziewicz.

źródło: zawszepomorze.pl

Czytaj więcej

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk