11 Listopada. Tysiące osób w Gdańskiej Paradzie Niepodległości.

2022-11-11

Gdańszczanie udowodnili po raz kolejny, że lubią świętować: radośnie i rodzinnie W piątek, 11 listopada, ulicami Starego i Głównego Miasta przeszła już po raz 20. Parada Niepodległości.

Świętowanie Dnia Niepodległości w Gdańsku rozpoczęło się o godz. 9.30 na Górze Gradowej od podniesienia Flagi Narodowej na 42-metrowym, najwyższym maszcie w mieście. Równolegle, na skrzyżowaniu Podwala Staromiejskiego z ul. Pańską, formowała się już Parada, jednak zanim wyruszyła, tuż przed godz. 10 na pobliskim Placu Kobzdeja zebrały się prawdziwe tłumy. W czerwonym namiocie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, w towarzystwie przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak oraz miejskich radnych Kamili Błaszczyk i Krystiana Kłosa, rozdawała bowiem mieszkańcom flagi i biało-czerwone kotyliony. Chętnych nie brakowało, wszyscy cierpliwie czekali na swą kolej. W sumie rozdano tysiąc flag Polski i pięćset flag Gdańska. Na ulicach Gdańska polskie i unijne chorągiewki rozdawała również posłanka Agnieszka Pomaska.

Przed godziną 10.30 setki osób stały już wzdłuż Podwala Staromiejskiego. Na czele parady stanęły samochody, w tym kultowe „duże’ Fiaty, „Maluchy” 126 p, garbusy, polonezy, ale też i o wiele starsze modele – fantastycznie zachowane. Do niektórych aut podchodzili fani motoryzacji. Właściciele pojazdów chętnie o nich opowiadali, niektórzy pokazywali co skrywa się pod maską. Już w trakcie parady sporo emocji wywołały uczestniczące w niej autobusy Ikarus, które jeszcze kilkanaście lat temu należały do floty gdańskiej komunikacji miejskiej.

O godz. 10.30 zaczęły bić dzwony z kościoła św. Katarzyny. Dzwonnicy konfraterni wprowadzili ręcznie w ruch serce ważącego prawie 2,5 tony dzwonu „Pokój i Pojednanie”, jednego z pięćdziesięciu dzwonów carillonu w tym kościele.

Za samochodami szły władze Gdańska, a także grupy rekonstrukcyjne, oddziały konne, orkiestry. Było też sporo grup szkolnych, stowarzyszeń, klubów, w tym klubów seniora, a także organizacji politycznych różnych opcji. Większość z nich trzymała na czele transparenty z nazwą szkoły bądź stowarzyszenia, które reprezentowały.

Parada przeszła przez centrum miasta ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską, Targiem Drzewnym, Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, Długą i na Długi Targ. Wzdłuż wszystkich tych ulic ustawiały się setki mieszkańców. Wielu z nich wyciągało telefony i nagrywało filmy, bądź robiło pamiątkowe zdjęcia barwnej paradzie.

-Ulicami Gdańska po raz 20. przeszła Parada Niepodległości. Dziękuję za każdą rozmowę i uśmiech. Oby Polska była tak radosna na co dzień – skomentowała na Facebooku  wydarzenie Agnieszka Pomaska.

źródło: gdansk.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk