Pomaska: w relacjach urzędnik – obywatel będę stała po stronie obywateli

2011-04-210

Polska The Times informuje o nowej inicjatywie ustawodawczej Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Projekt proponujący zmiany w samorządach zakłada wprowadzenie wysłuchania obywatelskiego, interpelację obywatelską oraz obywatelską inicjatywę ustawodawczą. Gminy będą miały też możliwość tworzenia funduszu lokalnych inicjatyw. Prezydencki projekt jest obecnie poddawany konsultacjom społecznym. Zdaniem posłanki PO Agnieszki Pomaskiej inicjatywa warta jest tego, aby weszła w życie pod postacią ustawy.

– Oczywiście, jak zawsze w takich wypadkach diabeł tkwi w szczegółach, ale po tą są organizowane konsultacje społeczne, aby zapisy tego projektu dopracować – mówi gazecie Pomaska, dodając, że upodmiotowienie obywateli jest nad wyraz pożądane. Z własnego doświadczenia pracy w samorządzie wie, że często decyzje o konsultacjach społecznych zapadały już po podjęciu konkretnych decyzji dotyczących obywateli. – Albo organizowane były w godzinach pracy, przez co obywatele mieli małe szanse, aby w nich uczestniczyć, a to powodowało, że mieli mały wpływ na decyzje władz. Teraz ma być inaczej. Obywatele będą mieli większe uprawnienia i możliwość zabierania głosu – mówi posłanka, podkreślając, że ona w relacjach urzędnik – obywatel stoi po stronie obywateli.

Posłowie, zwłaszcza ci, którzy mają doświadczenie w pracy w samorządowej, nie obawiają się też o środki finansowe na realizację ustawy. – Częstokroć rozbuchane budżety idą na promocję miast. Nie przesadzajmy z tym, że może zabraknąć środków na wdrażanie ustawy – mówi posłanka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk