Posłanki Pomaska i Nowacka z kontrolą u wojewody. Pytają o pomoc uchodźcom.

2022-03-25

Agnieszka Pomaska oraz Barbara Nowacka zapowiedziały kontrolę poselską w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej oczekują od wojewody pomorskiego – jak mówią – większego zaangażowania na rzecz poszukiwania miejsc noclegowych dla uchodźców. Apelują również o koordynację działań w zakresie relokacji potrzebujących do mniejszych miejscowości w regionie.

Posłanki domagają się od wojewody informacji, ile miejsc noclegowych znajduje się obecnie w dyspozycji spółek z udziałem skarbu państwa na terenie woj. pomorskiego. Chcą także wiedzieć czy takie miejsca były dotychczas udostępniane, a jeśli nie – to kiedy mogłoby się to stać. 24 marca Senat przegłosował zmiany do „ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”, w sprawie udostępnienia hoteli i ośrodków wypoczynkowych rządu oraz Skarbu Państwa na rzecz uchodźców. Projekt trafi teraz do Sejmu, jednak parlamentarzystki apelują o działania wyprzedzające. Według ich szacunków, na terenie województwa znajduje się kilkadziesiąt tysięcy miejsc, które mogłyby zostać udostępnione potrzebującym obywatelom Ukrainy.

– Jako posłanki i posłowie mamy nadzieję, że ten projekt jak najszybciej zostanie przyjęty w Sejmie, a pomoc nie będzie wyłącznie ofiarnością prywatnych osób, ale także zaangażowania polskich instytucji – mówiła Agnieszka Pomaska, podczas piątkowej konferencji pod Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku.

Posłanki przypomniały, że wojna trwa od miesiąca, a osobom prywatnym, które już udzieliły wsparcia potrzebującym, powoli kończą się możliwości, chociażby w zakresie finansowego wsparcia.

– Mamy dzisiaj głębokie przekonanie, że ta sytuacja wymaga większego zaangażowania polskiego rządu, polskich instytucji, także wojewodów. Spółki z udziałem Skarbu Państwa, mają do dyspozycji wiele ośrodków wypoczynkowych z miejscami noclegowymi. Wiemy, że tych miejsc nie brakuje również na Pomorzu. Niestety nie słyszymy, by miały być udostępniane przybywającym do naszego województwa – mówi posłanka Pomaska.

– Dzisiaj już dokładnie widać, że ta pomoc będzie potrzebna przez dłuższy czas. Stąd nasza kontrola oraz postulat do wojewody pomorskiego, o aktywne działania na rzecz przyjmowania uchodźców oraz ich relokacji – dodaje Barbara Nowacka. – Takie miasta jak Gdańsk, Warszawa, Wrocław czy Poznań przyjęły bardzo dużo osób, w tym dzieci. Aby mogły być one włączane do procesu edukacyjnego, w szkołach musi być miejsce. Dzisiaj zaczyna go brakować. Kilka dni temu rozmawiałam na ten temat z ministrem Czarnkiem, który obiecywał, że zajmie się zadaniem relokacji czyli zachęty Ukrainek, by przenosiły się do mniejszych ośrodków. Często w tych mniejszych miastach znajdują się także obiekty należące do spółek skarbu państwa. Na razie tych działań nie widać.

Czytaj więcej

źródło: zawszepomorze.pl

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk