Sejm głosami PiS przyjął ustawę lex TVN. Protesty w całej w Polsce.

2021-12-21

Wolne media to wolni ludzie i wolna Polska. Wiedzą o tym setki tysięcy Polaków, co było widać w niedzielę na ulicach ponad stu miast w kraju. Pod apelem w sprawie zawetowania przez prezydenta lex TVN podpisało się już niemal dwa i pół miliona osób.

(…)

W niedzielę w całej Polsce odbyły się protesty z żądaniem weta od prezydenta Andrzeja Dudy wobec lex TVN, czyli prawa, które uderza w całkowicie niezależną od władzy telewizję. Niezależną, bo należącą do amerykańskiego koncernu, na który ani PiS, ani inni polscy politycy, nie mają żadnego wpływu. Wszystko wskazuje więc, że właśnie o ten wpływ chodzi. Mówił o tym na początku lipca poseł Marek Suski. Lex TVN ma doprowadzić do zmiany właściciela. – To stwarza poważne zagrożenie dla wolności mediów i pluralizmu w Polsce – ocenia działania władz Christian Wigand, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Media nie są od tego, żeby wspierać rząd – mówiono na niedzielnych protestach. – Przyszedłem, żeby bronić pilota telewizyjnego. Nie będą nam mówić co mamy naciskać, co mamy oglądać – mówił podczas manifestacji Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.

Na protestach w obronie TVN i innych wolnych mediów pojawili się też politycy opozycji. – My dzisiaj tu jesteśmy w obronie wolnych mediów i wolnego słowa – podkreślał Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

(…)

Opozycja składa zawiadomienie do prokuratury na posłów Prawa i Sprawiedliwości z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu – zdaniem polityków kierujący pracami komisji naruszyli prawo, bo lex TVN był procedowany bez zachowania terminów. – Jest to przekroczenie uprawnień, które jest przestępstwem – mówi poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba. To już kolejne doniesienie w sprawie polityków PiS. Poprzednie dotyczyły nieuzasadnionej – zdaniem opozycji – reasumpcji głosowania, gdy PiS-owi zabrakło większości przy lex TVN. Tyle że szefem prokuratury jest Zbigniew Ziobro, który jest częścią obozu władzy i głosował za przyjęciem lex TVN.

źródło: tvn24.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk