Ponad pół tysiąca covidowych inwestycji w kraju. Najwięcej w Małopolsce

2021-02-04

W całym kraju są 554 kontrowersyjne inwestycje powstające na podstawie tzw. specustawy covidowej – wynika z danych nadzoru budowlanego. 77 z nich jest na Pomorzu. Wśród nich osiedle domów w nadmorskich Mechelinkach, które bada prokuratura.

– Inwestycja powstaje na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, w strefie ochrony konserwatorskiej, w bliskim sąsiedztwie rezerwatu Mechelińskie Łąki oraz Nadmorskiego Parku Krajobrazowego – alarmował we wrześniu Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo, na której terenie leżą nadmorskie Mechelinki. – Inwestycja nie posiada wymaganego pozwolenia na budowę, pozwolenia wodnoprawnego ani innych wymaganych prawem decyzji. Prace są prowadzone na podstawie specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19. W mojej opinii jest to poważna samowola budowlana. (…)

We wrześniu ubiegłego roku interpelację w sprawie osiedla w Mechelinkach złożyła posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska. Zapytała Ministerstwo Rozwoju m.in. o to, co budowa domów przy plaży ma wspólnego ze zwalczaniem COVID-19, czy minister popiera wniosek o wstrzymanie robót oraz w jaki sposób ministerstwo sprawuje kontrolę nad tzw. inwestycjami covidowymi i ile ich jest. (…)

„Mając na uwadze pojawiające się informacje o nadużyciach w tym zakresie, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wystąpił do Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego o weryfikację wszystkich inwestycji zgłoszonych na podstawie art. 12 ust. 2 ww. ustawy do organów administracji architektoniczno-budowlanej” – poinformowało posłankę PO ministerstwo.

Po ponad czterech miesiącach Agnieszka Pomaska doczekała się informacji na temat skali problemu inwestycji covidowych w kraju. Z listy, którą przesłał jej Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, wynika, że w całej Polsce są 554 takie inwestycje, z czego aż 77 znajduje się na Pomorzu. To drugi wynik w kraju po województwie małopolskim (206 takich budów). Najmniej – tylko cztery – jest zlokalizowanych w Świętokrzyskiem. (…)

Agnieszka Pomaska ma wiele uwag do listy GINB: – Lista przedstawiona przez GINB w obecnym kształcie sprawia wrażenie, że nadzór nad inwestycjami realizowanymi w ramach ustawy covidowej właściwie nie istnieje. Ten dokument trudno w ogóle nazwać listą inwestycji, to tylko wykaz miast, w których inwestycje powstają. Z uwagi na to wystąpiłam o uszczegółowienie listy – uzupełnienie jej o dokładne lokalizacje i nazwy inwestycji.

I dodaje: – Na udostępnienie listy czekałam cztery miesiące, można więc domniemywać, że Ministerstwo Rozwoju nie dysponowało nią wcześniej i co za tym idzie – nie sprawowało należytej kontroli nad tymi inwestycjami. Dlatego obawiam się, że tak kontrowersyjnych placów budowy jak np. w Mechelinkach będziemy liczyć w Polsce w setkach. Przypomnę, że specustawa miała służyć szybszej budowie oddziałów zakaźnych. Praktyka pokazuje, że stało się inaczej.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk