Nie Madryt, nie Izmir, ani Gorizia – Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu 2022

2020-12-05

Wielki sukces Gdańska – nasze miasto w sobotę, 5 grudnia, wybrane zostało na Europejską Stolicę Wolontariatu 2022. Decyzja ogłoszona została we włoskiej Padwie. – W tym roku mamy 40-lecie powstania Solidarności, i dla mnie jest to coś tak ważnego, że ta Solidarność nie jest tym zamkniętym znaczkiem w muzeum, tylko, że jest czymś, co mamy na co dzień, możemy się tym dzielić i pewnie naszą ambicją będzie by tych wolontariuszy, aktywnych wolontariuszy w naszym mieście było jeszcze więcej – mówi prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Data ogłoszenia werdyktu nie była przypadkowa – 5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Także w Gdańsku jak co roku zorganizowano Galę Wolontariatu, podczas której tradycyjnie już uhonorowano najbardziej wyróżniających się gdańskich wolontariuszy i wolontariuszki (listę laureatów podajemy na końcu publikacji). W ramach tej uroczystości zaplanowano internetowe połączenie z Padwą. Nie było żadnej pewności, czy Gdańsk zostanie Europejską Stolicą Wolontariatu 2022, tym bardziej, że konkurencja była mocna:

  • Madryt (Hiszpania)
  • Izmir (Turcja)
  • Gorizia (Włochy)

Gdańsk mógł się pochwalić ponad 25-letnim doświadczeniem pracy z wolontariatem, licznymi inicjatywami i 20-tysięczną wspólnotą wolontariuszy. Uczestnicy internetowej Gali Wolontariatu w studio Gdańsk.pl po cichu liczyli, że szczęście przyniesie Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, który właśnie 5 grudnia – w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – obchodzi urodziny.

Jednak, gdy na ekranie internetowej transmisji z Padwy ukazało się słowo „Gdańsk”, wszyscy przez chwilę nie dowierzali, że udało się osiągnąć tak duży sukces. Dotąd żadne z polskich miast nie było Europejską Stolica Wolontariatu. 

Czytaj więcej

źródło: gdansk.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk