Powstaje sejmowy zespół, który zajmie się ustawą metropolitalną

2020-10-200

Trwają prace nad tym, by ustawa metropolitalna dla Pomorza przeszła gładko przez Sejm. Tam skierował ją już po przyjęciu Senat. Pomorscy posłowie właśnie zadeklarowali, że powołają specjalny zespół, który zajmie się pracami nad ustawą. Skierują też list do marszałek Sejmu w sprawie przyspieszenia prac nad ustawą.

Ustawa metropolitalna przeszła przez Senat 86 głosami we wrześniu. Mija ponad miesiąc od tego czasu, a nadal nie wiadomo kiedy trafi na posiedzenie Sejmu.

W poniedziałek, 19 października na specjalnym spotkaniu online zebrali się posłowie i samorządowcy z Pomorza, by porozmawiać o taktyce dalszych prac legislacyjnych. Podczas niego padły dwie ważne dla dalszych losów projektu zapowiedzi.

Decyzje po spotkaniu:

  1. powstanie pomorskiego zespołu parlamentarnego
  2. skierowanie do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu, listu otwartego w sprawie przyspieszenia prac nad ustawą w Sejmie

Powstanie pomorskiego zespołu parlamentarnego, który zajmie się m.in. ustawą metropolitalną w Sejmie, zapowiedziała gdańska posłanka Agnieszka Pomaska. W skład zespołu wejdą, na początek, wszyscy obecni na spotkaniu posłowie. Poza Pomaską byli to: Barbara Nowacka, Małgorzata Chmiel, Piotr Adamowicz, Joanna Senyszyn, Jarosław Wałęsa, Kazimierz Plocke, Marek Rutka, Henryka Krzywonos-Strycharska, Jerzy Borowczak.

Żaden z posłów PiS nie skorzystał z zaproszenia na spotkanie. Lista członków nowego zespołu parlamentarnego nie jest jednak jeszcze zamknięta.

– Mamy już gotowe niezbędne dokumenty, czekamy na osobiste zgłoszenia posłów, którzy wyrażają chęć przystąpienia do zespołu, co w obliczu pandemii może być czasochłonne. Następnie posłanka złoży dokumenty w Kancelarii Sejmu, a decyzja marszałek Sejmu o utworzeniu zespołu jest już wtedy kwestią kilku dni – informuje Łukasz Bejm, gdański radny i dyrektor biura poselskiego Agnieszki Pomaskiej – Nadrzędnym zadaniem zespołu będzie podejmowanie działań służących rozwojowi Pomorza, dlatego będzie idealną platformą do kontrolowania przebiegu procesu legislacyjnego ustawy metropolitalnej.

Posłowie podczas spotkania zadeklarowali także przekazanie na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek – listu otwartego w sprawie pilnego skierowania ustawy metropolitalnej pod obrady Sejmu. Treść listu zostanie skonsultowana z posłami PSL, PiS i Konfederacji. Część z nich zadeklarowała wcześniej poparcie dla ustawy.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk