Zakaz hodowli zwierząt na futra: jak głosowali parlamentarzyści z Pomorza?

2020-09-210

W nocy z 17 na 18 września, w Sejmie RP odbyło się głosowanie nad tzw. Piątką dla zwierząt. Jej głównym założeniem jest zakaz hodowli zwierząt na futra. Na stronie internetowej izby niższej dostępne są wyniki głosowania poszczególnych parlamentarzystów. Jak zagłosowali posłowie z Pomorza?

Głosowanie nad poprawkami do ustawy o ochronie zwierząt odbyło się w nocy. Następnie przyjęto nową ustawę tzw. Piątkę dla zwierząt. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, przeciw 75, wstrzymało się 18. Wydarzenie okazało się szczególnie burzliwe dla obozu rządzącego. Podzielenie Zjednoczonej Prawicy poskutkuje najprawdopodobniej rekonstrukcją rządu.

Sprzeciw nowemu prawu zamanifestowało czterech posłów z Pomorza. Zakaz hodowli zwierząt na futra okazał się nie do przyjęcia dla Jerzego Borowczaka z Koalicji Obywatelskiej, Tadeusza Cymańskiego z Solidarnej Polski oraz Artura Dziambora i Michała Urbaniaka z Konfederacji. Przeciw głosował również były radny Gdańska, obecnie poseł Solidarnej Polski, Jan Kanthak. Na głosowaniu nieobecny był poseł PiS – Kazimierz Smoliński. Pomorska posłanka Porozumienia – Magdalena Sroka – podobnie do pozostałych deputowanych ugrupowania, wstrzymała się od głosu. Podobnie postąpił Marek Biernacki z klubu PSL-Kukiz’15.

Projekt jednogłośnie poparł klub Lewicy. Wśród parlamentarzystów głosujących za znaleźli się Beata Maciejewska, Joanna Senyszyn oraz Marek Rutka, reprezentujący w Sejmie okręg gdański oraz gdyński. Poza Jerzym Borowczakiem, pomorscy posłowie KO – m.in. Agnieszka Pomaska, Piotr Adamowicz i Jarosław Wałęsa – poparli ustawę.

Ustawa zakazująca m.in. hodowli zwierząt na futra i ograniczająca ubój rytualny, po szybkim procedowaniu w Sejmie, trafiła do Senatu. Izba wyższa ma 30 dni na zajęcie się projektem. Marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział, że tzw. Piątka dla zwierząt będzie szeroko konsultowana. Nie wykluczył również wprowadzenie senackich poprawek.

źródło: esopot.pl

Jeszcze przed głosowaniem w Sejmie Posłanka Agnieszka Pomaska zapowiedziała, że zagłosuje za ustawą chroniącą zwierzęta. W jej wpisie w portalu Facebook czytamy:🦊🦦 U mnie bez zmian. W 2015 roku podpisałam się pod deklaracją Otwarte Klatki w sprawie zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Mam nadzieję, że ustawy chroniące zwierzęta, w tym przetrzymywana od grudnia w sejmowej zamrażarce ustawa Koalicji Obywatelskiej wejdzie w końcu w życie.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk