Agnieszka Pomaska interweniuje u ministra kultury ws. Mostu Tczewskiego

2020-05-130

Pomorska posłanka Koalicji Obywatelskiej, Agnieszka Pomaska, domaga się wyjaśnień od ministra kultury i dziedzictwa kultury Piotra Glińskiego w sprawie przyszłości Mostu Tczewskiego. Parlamentarzystka pyta m. in., gdzie szukać dodatkowych środków brakujących do zakończenia bieżącego etapu, które pojawiły się po kontrowersyjnej decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków o wstrzymaniu prac na moście. Posłanka chce też wyjaśnień, czy szef resortu kultury rozważa dymisję wojewódzkiego konserwatora.

Niedawno informowaliśmy, że zakończył się drugi etap robót na Moście Tczewskim. Z powodu decyzji konserwatora zabytków nie udało się wykonać całości wcześniej zaplanowanych robót, całość przedłużyła się o 4 miesiące i potrzeba dodatkowych 12 mln zł na zakończenie prac. Nie wiadomo też, co z dalszym finansowaniem odbudowy tego cennego zabytku, na którego remont wydano do tej pory ponad 70 mln zł (więcej na ten temat tutaj – Kończy się drugi etap remontu Mostu Tczewskiego. Decyzja konserwatora pokrzyżowała plany inwestora )

Temat podjęła pomorska posłanka Koalicji Obywatelskiej, Agnieszka Pomaska, która domaga się wyjaśnień w tej sprawie od Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W złożonej interpelacji przypomina, że od 2012 roku trwa właściwa, podzielona na wiele etapów, odbudowa Mostu Tczewskiego, która ma sprawić, że obiekt będzie wyglądał tak jak przed wybuchem wojny. Warty kilkadziesiąt mln złotych etap drugi – podzielony na podetapy A i B – odbudowy mostu Tczewskiego w historycznym kształcie rozpoczął się na przełomie 2018 i 2019 roku. Plan zakładał przede wszystkim wymianę przęseł ESTB ale również m.in.: budowę wzmocnionego przyczółka od strony Tczewa, budowę filaru, umocnienie brzegów, przebudowę drogi, schodów oraz chodników. (…)

Posłanka zadała ministrowi szereg pytań:

Czy Pan Minister podziela opinię, że trzeba jak najszybciej zakończyć remont Mostu Tczewskiego?

Jakie działania dotychczas podjął Pan Minister w celu zakończenia remontu Mostu Tczewskiego?

Jakie działania planuje podjąć Pan Minister w celu zakończenia remontu Mostu Tczewskiego?

Jakie jest stanowisko Pana Ministra wobec decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Igora Strzoka o wstrzymaniu prac przy przebudowie Mostu Tczewskiego?

Jakie działania podejmie Pan Minister celem przyspieszenia ponownego rozpatrzenia decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Igora Strzoka o wstrzymaniu przebudowy mostu, którą pół roku temu uchyliła Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin?

Jakie źródło finansowania proponuje Pani Minister celem dokończenia przez Starostwo Powiatowe w Tczewie przerwanych przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Igora Strzoka robót budowlanych?

Czy Pan Minister rozważa zawnioskowanie do Wojewody Pomorskiego o odwołanie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Igora Strzoka, który swoimi decyzjami negatywnie wpływa na przywrócenie świetności zabytkowego arcydzieła inżynierii jakim jest Most Tczewski? – czytamy w interpelacji.

Czytaj więcej

źródło: tcz.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk