100-lecie zaślubin Polski z morzem. Gen. Józef Haller wyruszył z Gdańska do Pucka zabytkowym parowozem

2020-02-100

Z Dworca Głównego w Gdańsku odjechał dziś parowóz podobny do tego, którym generał Józef Haller 100 lat temu przyjechał z Torunia do Gdańska, a następnie pojechał do Pucka. Tam dokonano zaślubin Polski z morzem i Pomorze wróciło w granice Rzeczpospolitej. Świętujemy 100-lecie zaślubin Polski w morzem!

Władze Samorządu Województwa Pomorskiego wraz z rekonstruktorami wyjechali w poniedziałek 10 lutego 2020 r. rano z Gdańska do Pucka, żeby uczcić rocznicę tamtych wydarzeń. Drewnianym pociągiem pojechali m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, pomorscy radni Jan Kleinszmidt i Grzegorz Grzelak.

Przypominamy te wydarzenia, które miały miejsce 100 lat temu – mówił przed odjazdem marszałek Mieczysław Struk. – Tu w Gdańsku Polonia przekazała pierścienie Hallerowi. Witali go w Gdańsku. Z jednej strony byli rozżaleni tym, że w ówczesnych granicach Rzeczpospolitej nie znalazł się Gdańsk, ale mieli nadzieję, że władze będą walczyć o polskość Gdańska. My chcemy dziś upamiętnić tamte wydarzenia, dlatego jedziemy do Pucka. Taki pociąg w nocy z 9 na 10 lutego 1920 wyjechał z Torunia do Pucka i zatrzymał się w Gdańsku. Chcemy tym parowozem przypominać mieszkańcom Pomorza o tych wydarzeniach, które miały istotne znaczenie dla całego kraju – dodaje.

Przeczytaj więcej o historycznej rekonstrukcji

źródło: gdansk.naszemiasto.pl

fot. Przemysław Świderski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk