Agnieszka Pomaska chce wyjaśnień od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ws. Mostu Tczewskiego

2020-02-030

Pomorska posłanka Koalicji Obywatelskiej, Agnieszka Pomaska, chce wyjaśnień od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Igora Strzoka, dotyczących wstrzymania robót rozbiórkowych, związanych z odbudową Mostu Tczewskiego w jego historycznym kształcie. Parlamentarzystka wystosowała także interpelacje dotyczące przyszłości zabytkowego obiektu do premiera i ministra infrastruktury, w których pyta m. in. o możliwość przejęcia mostu przez Skarb Państwa, a także o to, czy premier rozważa współpracę w tej sprawie z Prezydentem Andrzejem Dudą, który już w kwietniu 2015 roku deklarował, że kwestią odbudowy Mostu Tczewskiego powinny zająć się władze centralne.

Przypomnijmy, pod koniec września ub. roku wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku wstrzymał rozbiórkę Mostu Tczewskiego, który ma zostać odbudowany w kształcie sprzed zniszczeń wojennych. Jego zdaniem demontowana powojenna konstrukcja to „unikatowe i prawdopodobnie jedyne zachowane w Europie przęsła mostowe tego typu (w ciągu kilkunastu godzin społecznikom udało się odnaleźć inne przęsło ESTB na Podlasiu, ale to nie przekonało konserwatora). Tczewski obiekt jest w całości wpisany do rejestru zabytków, jednak wcześniejsza decyzja konserwatora pozwalała na zdemontowanie dwóch przęseł ESTB, które zostały wyprodukowane po wojnie i zamontowane w 1958 roku. Wykonawca robót miał zabezpieczyć tylko fragment przęsła – i wyeksponować go w pobliżu mostu, bądź w jednostce muzealnej. Fragment miał trafić do Politechniki. Nowy konserwator dąży natomiast do ochrony całości konstrukcji (zanim wydał decyzję, wykonawca robót zdemontował już znaczną część) i nie podziela opinii byłej konserwator, że przęsła mają „niewielką wartość historyczną i estetyczną”. Decyzja konserwatora mocno pokrzyżowała plany inwestora, czyli Starostwa Powiatowego w Tczewie, bo nie pozwoliła na zakończenie robót zaplanowanych w ramach tego etapu. Nie wiadomo też, co z rozliczeniem pozyskanej przez urzędników z Tczewa dotacji. Teraz w sprawę włączyła się Agnieszka Pomaska, pomorska posłanka KO. W piątek, 31 stycznia na biurko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafiło pismo parlamentarzystki z szeregiem pytań do Igora Strzoka:

– Pańska decyzja spowodowała zatrzymanie prac na moście, a każdy dzień przestoju to olbrzymie straty finansowe i możliwość katastrofy budowlanej. – pisze Agnieszka Pomaska – Dlaczego uniemożliwia pan remont mostu i przyzwala tym samym na postępujące niszczenie zabytku? Kiedy cofnie pan swoją decyzję i umożliwi wznowienie prac? Jakie pan widzi rozwiązanie dla obecnej sytuacji, w której największym przebranym jest unikatowy zabytek – Most Tczewski?
 
 
źródło: tcz.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk