Posłowie KO apelują do rządu o powstrzymanie procedowania „haniebnego” projektu ws. ASF

2019-12-180

Posłowie KO zaapelowali do rządu, by powstrzymał się z procedowaniem „haniebnego” projektu ustawy dot. zwalczania ASF. Oczekujemy jasnych deklaracji i jasnego pokazania, w jaki sposób rząd chce z tą epidemią walczyć – oświadczyli. KO chce też wysłuchania publicznego ws. projektu.

Projekt ustawy dot. zwalczania ASF, który wniosła do Sejmu grupa posłów PiS przewiduje zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska. (…)

Posłanka Agnieszka Pomaska (KO) pokreśliła, iż oczekuje od rządu skutecznej walki z ASF, a nie wykorzystywania tej sprawy do celów politycznych.

Według niej, wybicie populacji dzika w Polsce nie będzie prowadziło do skutecznej walki z ASF, a jedynie do wybicia populacji dzików. „A co gorsza, jak wskazuje wielu naukowców, do jeszcze większego rozszerzania się tej epidemii i być może powstania nowych zagrożeń. Bo zwracamy uwagę na to, że dziki tworzą swoistą i faktyczną równowagę w polskich lasach. Wybicie ich oznacza, że tej równowagi nie będzie. Mogą pojawić się nowe zagrożenia i nowe choroby chociażby wynikające z większej obecności kleszczy w polskich lasach i chorób z tym związanych” – zwróciła uwagę Pomaska.

„Dlatego dzisiaj po pierwsze apelujemy do rządu o to, żeby powstrzymał się z procedowaniem tej haniebnej ustawy i oczekujemy jasnych deklaracji i jasnego pokazania, w jaki sposób rząd chce z tą epidemią walczyć” – dodała posłanka KO.

Czytaj więcej

źródło: gazetaprawna.pl

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk