Dziś o godzinie 13.00 przy Nabrzeżu Ziółkowskiego w Nowym Porcie odbył się briefing prasowy Posłanki Agnieszki Pomaskiej dotyczący spacyfikowanego w nocy w gdańskim porcie protestu grupy aktywistek i aktywistów Greenpeace ze statku Rainbow Warrior przeciwko importowi węgla do Polski.

Posłanka Agnieszka Pomaska na konferencji prasowej w Gdańsku zadała pytanie ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Kamińskiemu czy wydał dyspozycję wtargnięcia z długą bronią na statek Greenpeace Rainbow Warrior. – Mam wrażenie, że wtargnięcie straży granicznej na pokojowo nastawiony statek Greenpeace to był pokaz siły pod wodzą nowego ministra, ministra Kamińskiego, który przejął nadzór nad większością służb w Polsce – mówiła Pomaska. Posłanka przypomniała też, że w programie Koalicji Obywatelskiej jest odejście od węgla w indywidualnym opalaniu domów i mieszkań do 2030 roku, w 2035 roku w ogrzewaniu systemowym, a w 2040 w energetyce.

Statek Greenpeace Rainbow Warrior zablokował wczoraj w Gdańsku import węgla z Mozambiku. Pokojowy protest miał na celu zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla.

Obejrzyj relację video z konferencji

Podczas konferencji Posłanka zaprezentowała również dwie złożone dziś interpelacje: do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie pacyfikacji protestu działaczy Greenpeace w Porcie Gdańsk oraz do Prezesa Rady Ministrów w sprawie importu węgla do Polski.