Polska Dziennik Bałtycko: Do samorządu idzie młodość

2010-11-240

Do wspólnego zdjęcia w dawnej siedzibie gdańskich rajców w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta pozowali wczoraj radni Platformy Obywatelskiej. Gdańska Rada Miasta w najbliższej kadencji będzie poważnie odmłodzona. W liczącej 34 rajców radzie – 15 radnych to osoby, które będą pełnić swoją funkcję po raz pierwszy.

Zdecydowaną większość mandatów, bo aż 26, zdobyła Platforma Obywatelska. Co drugi gdańszczanin widział w Radzie Miasta kandydatów PO – 55,67 proc. oddanych w wyborach głosów padło na listę partii Donalda Tuska. Głosy oddane przez tych, którzy zdecydowali się poprzeć debiutantów, spowodowały, że tuzin radnych PO po raz pierwszy wystąpi w roli samorządowców.
– Platforma Obywatelska jest bezapelacyjnym zwycięzcą. Ten sukces nie byłby możliwy bez zwycięstwa prezydenta Adamowicza. To olbrzymie zobowiązanie i odpowiedzialność za miasto – pochwaliła nowych radnych posłanka Agnieszka Pomaska.

Czy wśród nich kryje się przyszły przewodniczący Rady Miasta? Nowo wybrani radni będą nad tym się zastanawiać w piątek, a w sobotę zbierze się wojewódzki zarząd PO. O obsadzie stanowiska przewodniczącego zdecydują sami radni na najbliższej sesji.
Jednak faktycznie to od stanowiska zarządu regionu pomorskiego Platformy zależy, kto zasiądzie na fotelu przewodniczącego. Dotychczasowy przewodniczący Bogdan Oleszek, były stoczniowiec i związkowiec ze Stoczni Gdańskiej, od lat w PO, postrzegany jako człowiek kompromisu, sprawuje swoją funkcję od 1998 roku. W poprzedniej kadencji o fotel przewodniczącego rady toczył się w Platformie bój. Rywalizowali o rekomendację partii Oleszek i Maciej Lisicki. Być może PO postawi na kobietę? Najwięcej głosów padło na Małgorzatę Chmiel (zdobyła 6,5 tys. głosów, co czwarty wyborca w Osowej i Oliwie zdecydował się na oddanie głosu na długoletnią radną).

– Sporo pań jest wśród nas i to bez parytetów – mówi Pomaska.
Bardzo aktywni młodzi działacze PO ze Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” mogą zapragnąć też stanowisk w prezydium rady. Wśród nich najlepszy wynik osiągnęła Agnieszka Owczarczak (3,8 tys. głosów)
W Starogardzie Gdańskim PO też postawiła na młodość i w II turze wyborów prezydenckich z Edmundem Stachowiczem rywalizuje 33-letni Gabriel Patryk. Z kolei w Sopocie do Rady Miasta dostał się 30-letni Marek Bogacki, jeden z działaczy Młodych Demokratów.

Wśród radnych PiS, których gdański klub skurczył się z 13 do 7 radnych, po raz pierwszy w radzie zasiądzie dwóch przedstawicieli, m.in. 26-letni Jaromir Falandysz, asystent aspirującego do prezydenckiego fotela posła Andrzeja Jaworskiego, który swoją karierę zaczynał właśnie w gdańskiej Radzie Miasta jako członek AWS-ZChN.
Na czele klubu PiS stanie jednak zapewne samorządowy weteran radny Kazimierz Koralewski. Do Rady Miasta wraca też po czterech latach – symbolicznie, bo dysponując jednym mandatem, centrolewica.
W pomorskim Sejmiku najmłodszą radną będzie 28-letnia Karolina Szczygieł z PO, która zyskała ponad 6 tys. głosów. W Sejmiku przeważają jednak doświadczeni samorządowcy.

Źródło: Polska Dziennik Bałtycki, 24.11.2010

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk