Gdańszczanie czytają więcej książek niż reszta kraju

2018-12-040

Prawie 79 proc. mieszkańców Gdańska przeczytało w ciągu roku przynajmniej jedną książkę – wynika z najnowszych badań czytelnictwa. Mieszkańcy Gdańska są o wiele bardziej oczytani niż przeciętny Polak – wynika z badań czytelnictwa, które przeprowadzono na zlecenie wydawnictwa Oficyna Gdańska. Ponad połowa osób, które wzięły udział w badaniu, deklaruje, że bardzo lubi czytać, a co trzeci gdańszczanin ma w swoim domu ponad 100 książek.

W badaniach, które przeprowadzili socjologowie z Centrum Doradztwa Badań Społecznych „Socjogram”, wzięło udział 600 osób mieszkających we wszystkich dzielnicach Gdańska w wieku od 15 do 70 lat. Prawie 79 proc. gdańszczan przeczytało w ciągu ostatniego roku w całości lub we fragmentach jakąś książkę. Na podobne pytanie zadane w badaniach przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową identycznie odpowiedziało jedynie 38 proc. Polaków. Prawie trzy czwarte mieszkańców pozytywnie odnosi się do czytania książek, a niecałe 8 proc. przyznaje, że nie lubi w ten sposób spędzać czasu. Z badań dowiemy się również, po jakie gatunki najchętniej sięgają gdańszczanie. Największą popularnością cieszą się biografie, dzienniki i wspomnienia, na kolejnych miejscach są książki sensacyjne i kryminały, potem pozycje przygodowe i podróżnicze, popularnonaukowe oraz poradniki i przewodniki. Na półkach w domu najczęściej mamy literaturę popularnonaukową, książki kucharskie i encyklopedie. Prawie co trzeci badany stwierdził, że ma Konstytucję RP.

– Ponad 61 proc. gdańszczan przyznało, że zostało wychowanych w kulturze czytania książki – mówi dr Maciej Dębski z Centrum Doradztwa i Badań Społecznych „Socjogram”. – Więcej niż 42 proc. osób pamięta, że rodzice czytali im w dzieciństwie. To pokazuje, że kampanie i akcje społeczne promujące wspólne czytanie i sięganie po książki przez najmłodszych mają duże znaczenie.

Socjologowie zadali również pytanie o to, w jakich miejscach mieszkańcy Gdańska najczęściej zagłębiają się w lekturze. Prawie 97 proc. osób odpowiedziało, że czyta w domu, ale wskazywano również na inne miejsca: środki komunikacji miejskiej, parki, skwery i plaże oraz pracę.

Czytaj więcej

 

Źródło: www.trojmiasto.wyborcza.pl
Zdjęcie: www.pexels.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk