Od Misiewiczów do Obajtków. Konferencja prasowa w sprawie zmian w zarządzie PKN Orlen

2018-02-060

We wtorek, 6 lutego br., w Sejmie RP odbyła się konferencja prasował Posłów Platformy Obywatelskiej Agnieszki Pomaskiej i Krzysztofa Brejzy w sprawie zmiany na stanowisku Prezesa Zarządu PKN Orlen.

Nowym prezesem największej spółki skarbu państwa, jaką jest Polski Koncern Naftowy Orlen został Daniel Obajtek – pełniący przez ostatni rok funkcję Prezesa spółki Energa. Jak powiedziała Poseł Pomaska „na poprzednie stanowisko został on powołany z naruszeniem procedur i zasad konkursu, gdyż toczyło się przeciwko niemu postępowanie karne”. Daniel Obajtek wcześniej pełnił funkcję prezesa innej spółki skarbu państwa – Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – a jego działalność również budziła wiele zastrzeżeń. – dodała Agnieszka Pomaska.

Na Danielu Obajtku ciążyły zarzuty prokuratorskie dotyczące przyjęcia łapówki w okresie jego pracy w samorządzie oraz niegospodarności i wyłudzeń podczas pracy w zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Jego sprawa była wielokrotnie przenoszona między prokuraturami a w czerwcu 2017 roku została umorzona.

Zdaniem Posłów PO szefem największej spółki skarbu państwa powinna być osoba kompetentna, doświadczona i potrafiąca zarządzać wielkim przedsiębiorstwem i wielkimi środkami finansowymi. Niestety, osoba Daniela Obajtka budzi wątpliwości co do kompetencji w zarządzaniu spółką PKN Orlen.

Posłowie skierowali w tej sprawie interpelacje do Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Obejrzyj relację video z konferencji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk