PO apeluje do rządu, by nie przenosić Polskiej Agencji Kosmicznej do Warszawy

2017-10-020

 

Pomorscy posłowie PO alarmują: PiS chce przenieść siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy i ograniczyć jej rangę. Co na to przedstawiciele PiS?

– W 2015 roku ponad politycznymi podziałami wywalczyliśmy, by Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) miała siedzibę w Gdańsku. Niestety PiS próbuje dziś przenieść Agencję do Warszawy. Najgorsze, że nie radzi też sobie z jej zarządzaniem. Dlatego o bałaganie w POLS-ie zawiadamiamy prokuraturę – poinformowali 2 października posłowie Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska i Tadeusz Aziewicz. (…)
Wspomniane, złożone w poniedziałek do prokuratury rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz przez polityków PO zawiadomienie, dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa przez płk. Piotra Suszyńskiego, który od roku pełni obowiązki prezesa Agencji. Zastąpił on na tym stanowisku astrofizyka, prof. Marka Banaszkiewicza.

Zgodnie z zapisami ustawy powołującej POLS-ę do życia płk. Suszyński powinien jednak przestać być tymczasowym szefem Agencji już 11 kwietnia. Nowego prezesa nie udało się wybrać już w trzech konkursach, właśnie ogłoszono czwarty.

– Naszym zdaniem płk. Suszyński przekroczył swoje uprawnienia przyznając sobie prerogatywy prezesa i wpływał na dotychczasowe konkursy. Zawiadomienie dotyczy też działania na szkodę interesu publicznego w związku z dezorganizacją wewnętrzną Agencji – wyjaśniała posłanka Pomaska.

Politycy PO zaapelowali też do wywodzących się z Pomorza parlamentarzystów PiS, by ci lobbowali za tym, aby POLSA w Gdańsku pozostała.

Czytaj więcej

źródło: dziennikbaltycki.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk