Ustawa o fundacjach politycznych – zapraszam do dyskusji

2010-10-041

Tradycja funkcjonowania fundacji politycznych w Europie ma stosunkowo krótką historię, chociaż w Europie zachodniej dosyć szybko zrozumiano, że partie polityczne, nawet te najlepiej zorganizowane potrzebują dodatkowego wsparcia. Jednak także w krajach młodszych demokracji zaczęto dostrzegać potencjał organizacji, które mogą stanowić zaplecze partii politycznych. Ich podstawową rolą jest organizacja szeroko rozumianej edukacji politycznej, a także wsparcie organizacyjne. Dotyczy to nie tylko okresu kampanii wyborczych, ale także, a może i przede wszystkim, bieżącej działalności, często zresztą nie powiązanej ściśle z działalnością partii politycznych. Organizowanie konferencji i seminariów tematycznych, a także szkoleń to tylko część ich aktywności. Fundacje polityczne bardzo często prowadzą także typową działalność badawczą, pełniąc tym samym rolę think-tanków.

Właśnie takie cele zakładaliśmy przygotowując wspólnie ze Sławomirem Nowakiem (do niedawna posłem, obecnie ministrem w Kancelarii Prezydenta) Ustawę o Fundacjach Politycznych. Ustawa nie tylko umożliwia tworzenie przez partie polityczne fundacji politycznych, ale ogranicza również sposób wydawania środków publicznych na działalność partii politycznych. Zapraszam do zapoznania się z treścią ustawy i przesyłania uwag na jej temat na adres agnieszka.pomaska@sejm.pl. Zdaję sobie sprawę, że ustawa nie jest idealna i jestem otwarta również na propozycje konkretnych zmian w zapisach ustawy.

Przy okazji bardzo dziękuję wszystkim, którzy do tej pory podzielili się uwagami na temat projektu. Szczególne podziękowania kierują do organizacji pozarządowych, które wzięły udział w spotkaniu konsultacyjnym w dniu 7 kwietnia 2010 i przesłały propozycje zapisów w ustawie.

tekst ustawy do pobrania: Ustawa_o_fundacjach_politycznych[10.09.2010]

skrócona informacja o ustawie do pobrania tutaj

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk