Już działa! Zwodzona kładka z Długiego Pobrzeża na Ołowiankę oficjalnie otwarta

2017-06-170

Można już się dostać z Długiego Pobrzeża zwodzoną kładką na Ołowiankę. Kładkę otworzyli uroczyście prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Gdańszczanie czekali na nią 13 lat. (…)

W sobotę wieczorem kładką z Ołowianki na Długie Pobrzeże przeszły tysiące osób. Byli wśród nich nie tylko gdańszczanie, ale również turyści z Polski i z zagranicy. Oficjalne otwarcie kładki poprzedził występ Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą George’a Tchitchinadze. Można było usłyszeć m.in. suity z filmu „Titanic”. (…)

Do tej pory, by dotrzeć z końca Długiego Pobrzeża do położonej na wyspie filharmonii, trzeba było pokonać ok. 1,5 km. Prace nad budową kładki trwały niecały rok. Pierwszą łopatę na budowie wbito w lipcu ubiegłego roku, a już w maju miał miejsce widowiskowy montaż zwodzonego przęsła.

Kładka o długości 70 m będzie otwierana według stałego harmonogramu. Na razie w sezonie żeglugowym (1 kwietnia do 30 października) przęsło podniesie się co godzinę dla wodniaków (o każdej pełnej godzinie od 7 do 24, a po tych godzinach i poza sezonem: na prośbę jednostek). Gdy kładka będzie zamknięta, będzie do dyspozycji pieszych. Przeprawę obsłuży dwóch operatorów. Przez radiotelefony będą oni kontaktować się z nadpływającymi jednostkami i Kapitanatem Portu.

Budowa kładki kosztowała 10 mln zł. 2,2 mln zł dołożył samorząd województwa pomorskiego. Reszta pieniędzy pochodzi z budżetu Gdańska.

Czytaj więcej

Zobacz galerię zdjęć

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk