72 lata temu hitlerowskie Niemcy skapitulowały przed aliantami. Oznaczało to koniec wojny w Europie.
Rocznicowe obchody przygotowano przy pomniku „Tym, co za polskość Gdańska”. Udział w nich wzięli m.in. przedstawiciele władz, organizacji społecznych i służb mundurowych, a także kombatanci, młodzież oraz dyplomaci.
– To była wojna, w której największe straty poniosła ludność cywilna – przypomniał w swoim wystąpieniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Po raz pierwszy w historii zaplanowano i realizowano plan unicestwienia całego narodu, narodu żydowskiego. Inne zaś narody zostały sprowadzone do roli niewolników. (…)
Uroczystość zakończyła modlitwa duchownych katolickiego i prawosławnego oraz przedstawiciela społeczności żydowskiej. Złożono też kwiaty pod pomnikiem.
źródło: dziennikbaltycki.pl