Polska została członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Rok wcześniej w ogólnokrajowym referendum 77,45 proc. Polaków opowiedziało się za przystąpieniem do Unii. 9 maja – już po raz 13. jako członkowie Unii – będziemy obchodzić Dzień Europy.
Co się zmieniło przez te lata i jakie korzyści czerpiemy z naszego członkostwa?
– Już w 2004 r. swoje rynki pracy otworzyło przed nami wiele europejskich państw, jako ostatnie w 2011 r. – Niemcy i Austria.
– Od wejścia Polski w 2007 roku do strefy Schengen możemy swobodnie podróżować, gdyż nie obowiązuje kontrola na granicach wewnętrznych państw.
– Polska jest jednym z największych beneficjentów budżetu unijnego, co oznacza, że otrzymuje więcej środków niż do niego wpłaca.
– Na obecności w UE najwięcej skorzystała polska wieś. Dzięki środkom unijnym obszary wiejskie zyskały atrakcyjność turystyczną, a rolnicy nowe technologie w gospodarstwie.
– Z funduszy europejskich w ciągu 10 lat wybudowaliśmy 650 oczyszczalni ścieków, 34 tys. km sieci kanalizacyjnych, 11 tys. km sieci wodociągowej.
– Przybyło też ponad 673 km autostrad oraz zmodernizowano lub wybudowano ponad 808 km dróg ekspresowych.
– 38 produktów regionalnych z Polski zostało zarejestrowanych w Europejskim Systemie Ochrony produktów Regionalnych i Tradycyjnych.
– Z budżetu unijnego korzystają wszyscy: od uczelni wyższych przez instytucje badawczo-rozwojowe po administrację publiczną.
– Dofinansowanie zyskały najważniejsze sektory polskiej gospodarki – transport, środowisko, energetyka, zdrowie i kultura.
– Ze wsparcia skorzystali też przedsiębiorcy oraz bezrobotni.
– Z obecnością w UE wiąże się ciągłe dostosowywanie prawa polskiego do unijnych przepisów.
Wg ostatnich badań, 63 proc. Polaków jest zadowolonych z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Niezadowolonych jest 16 proc.
źródło: polskatimes.pl