74. rocznica powstania w Getcie Warszawskim

2017-04-190

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło o świcie 19 kwietnia 1943 roku. Niemcy przystąpili wtedy do ostatecznej likwidacji resztek dzielnicy żydowskiej. Na wkraczające do getta oddziały SS posypały się granaty i butelki z benzyną. Kilkuset słabo uzbrojonych powstańców z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawiło opór hitlerowskiej machinie zagłady.

Akcję „Żonkile” wymyśliła Ewa Budek z Muzeum Polin. Papierowy kwiat zaprojektowała Helena Czernek, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wszystko jednak zaczęło się od Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, a po wojnie wybitnego lekarza i uczestnika opozycji w czasach PRL. W każdą rocznicę powstania w getcie tajemnicza osoba przysyłała mu żonkile. Co roku 19 kwietnia Marek Edelman kładł bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Z biegiem lat w jego ślady poszli inni.

Żonkile i tulipany układane przez setki osób na stopniach monumentu stały się symbolem tej rocznicy. To znak, że pamiętamy o bohaterach, którzy rzucili wyzwanie absolutnemu złu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk