Wyższe rachunki za prąd? Politycy PO ostrzegają przed nowym prezesem Energi, b. wójtem Pcimia

2017-02-130

– Mamy wrażenie, że prezesem Energa została osoba niekompetentna, przez którą spółka może mieć kłopoty. Mamy prawo podejrzewać, że Polacy będą więcej płacili za prąd – komentowała posłanka PO Agnieszka Pomaska piątkowy wybór Daniela Obajtka na nowego prezesa Energa SA.

W piątek rada nadzorcza Energa SA powołała na prezesa spółki Daniela Obajtka. Dotychczasowy prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wójt Pcimia w latach 2006-2015, ulubieniec premier Beaty Szydło i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, nową funkcję obejmie 2 marca. Zastąpi byłego posła PiS Jacka Kościelniaka, którego wybrano do zarządu spółki. Będzie to już czwarta zmiana na fotelu prezesa Energa SA od początków rządów PiS.

Na Obajtku ciążą zarzuty o łapówkę – jako burmistrz Pcimia miał przyjąć 50 tys. zł w zamian za wpływ na wyniki przetargu na budowę kanalizacji – oraz zarzuty o narażenie firmy Elektroplast na stratę blisko 1,5 mln zł i wyłudzenie niemal 800 tys. zł.

– Jesteśmy poważnie zaniepokojeni kolejnymi nominacjami w spółkach skarbu państwa – mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej w swoim biurze posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska, która przypomniała, że Obajtek ma postawione zarzuty przez prokuraturę. – Oczywiście, póki ktoś nie zostanie skazany, nie możemy mówić o jego winie, ale istnieją bardzo poważne podejrzenia, że spółka, która odpowiada za dostarczanie energii i jest notowana na giełdzie, nie będzie zarządzana prawidłowo. Zarządzanie tak dużą spółką wymaga kompetencji i doświadczenia w branży. Czy ławka PiS-u jest tak krótka, że partia musi sięgać po tego typu nominacje? Czy rzeczywiście w PiS nie ma kompetentnych ludzi, żeby zarządzać tak dużą spółką? – pytała posłanka.

Przypomniała, że za rządów Obajtka Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła zbyt duże dopłaty dla jednych rolników, a dla drugich nie miała pieniędzy.

– Mamy wrażenie, że prezesem Energa została osoba niekompetentna, przez którą spółka może mieć kłopoty. Oby się tak nie stało, ale mamy prawo podejrzewać, że Polacy będą więcej płacili za prąd. Kiedy Jarosław Kaczyński spotkał się z Obajtkiem, mówił, że jak zostanie premierem, to będzie rządził Polską tak, jak Obajtek Pcimiem. Czy to jest właściwa droga? – pytała Pomaska.

– Kiedy pojawiła się informacja, że prezesem Energa ma zostać wójt Pcimia, wiele osób myślało, że to żart – mówił obecny na konferencji poseł PO Tadeusz Aziewicz.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

fot. Aleksandra Borek

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk