Pomaska: Muzeum II Wojny niedługo będzie otwarte dla wszystkich

2017-01-310

Decyzja WSA w Warszawie o wstrzymaniu połączenia dwóch gdańskich muzeów oznacza, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku niedługo będzie otwarte dla wszystkich – powiedziała posłanka PO i przewodnicząca gdańskiej PO Agnieszka Pomaska. Wyraziła nadzieję, że minister kultury uszanuje decyzję sądu.

WSA w Warszawie wstrzymał połączenie dwóch gdańskich muzeów – Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – do czasu prawomocnego rozpoznania zażalenia na decyzję resortu kultury. Zażalenie takie złożyły dyrekcja MIIWŚ i Rzecznik Praw Obywatelskich. W uzasadnieniu swojego poniedziałkowego postanowienia WSA poinformował, że podjął decyzję o wstrzymaniu połączenia placówek, bo dyrekcja MIIWŚ i RPO w swoich skargach „uprawdopodobnili zaistnienie trudnych do odwrócenia skutków” zarządzenia wydanego przez resort kultury.

Wszyscy wiemy i pamiętamy, że Muzeum Westerplatte to było takie pozorne działanie ze strony ministra kultury tylko po to, aby – de facto – zlikwidować Muzeum II Wojny Światowej, żeby zmienić tam nie tylko dyrektora placówki, ale też i wystawę, żeby uprawiać swoją politykę historyczną” – powiedziała we wtorek na briefingu prasowym Pomaska.

Jak podkreśliła, decyzja WSA „niezmiernie cieszy”. „Nie wiem, co zrobi teraz minister kultury. Myślę, że jest w bardzo niekomfortowej sytuacji, chyba nie jest na to przygotowany. Natomiast nie może dojść do połączenia obu muzeów 1 lutego – nie może, bo taka jest decyzja sądu. Wierzę głęboko w to, że minister uszanuje tę decyzje sądu i się jej podporządkuje. Nie wyobrażam sobie, że mogło by być inaczej” – dodała.

„Ostatnie Dni Otwarte Muzeum II Wojny Światowej pokazały, że jest to inwestycja niezwykła i niezwykle potrzebna. I jeśli czegoś potrzeba w polskiej polityce historycznej, jeśli czegoś potrzeba polskiemu muzeum, to jest spokój i danie możliwości wykonywania pracy historykom i dyrektorom muzeów – tak, żeby Polska miała rzeczywiście co pokazać” – mówiła polityk PO.

Pomaska przypomniała, że we wtorek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński spotkał się z premier Beatą Szydło, aby podsumować rok pracy resortu. Wicepremier podkreślił m.in., że jednym z głównych zadań polityki historycznej ministerstwa jest kontynuacja budowy sieci muzeów.

Czytaj więcej

źródło: gazetaprawna.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk