PiS dotrzymało słowa w sprawie wieku emerytalnego. Posłanka PO: „To drogi populizm”

2016-11-210

W poniedziałkowy poranek, 21 listopada, podczas audycji „Śniadanie w Radiu Gdańsk” na temat obniżenia przez PiS wieku emerytalnego wypowiadali się pomorscy politycy – Agnieszka Pomaska (PO), Janusz Śniadek (PiS), Grzegorz Furgo (.N) oraz Marek Formela (SLD). Audycję prowadził Wojciech Suleciński.

– Chciałoby się powiedzieć, że to tani populizm związany z kampanią wyborczą. Niestety, jest to populizm bardzo drogi. Na obniżanie wieku emerytalnego, czy nawet utrzymywanie obecnego, nie stać najbogatszych państw w Europie. Nie mówiąc o Polsce. Najlepszym podsumowaniem nastrojów była mina ministra Morawieckiego, w czasie, gdy ustawa została przyjęta. Łatwo składać obietnice, nie zważając na to, co stanie się za pięć lat – powiedziała Agnieszka Pomaska.

Zdaniem posłanki PO, zamiast obniżać wiek emerytalny, rządzący powinni raczej skupić się na zmianie Kodeksu pracy, żeby m.in. osoby starsze mogły łatwiej podejmować się lżejszych prac. – Zatem PO podwyższy wiek emerytalny, prawda? – wtrącił poseł Janusz Śniadek.

–  Nie było tajemnicą, że PiS zajmie się tym projektem, gdy wygra wybory. Wydaje mi się jednak, że wszystko zaczęło się od emerytur kapitałowych wprowadzonych przez rząd Buzka. Trzy lata temu rząd PO, walcząc z narastającym zadłużeniem wewnętrznym, zmienił reguły gry na rynku emerytur kapitałowych, doprowadzając do restrukturyzacji – mówił Marek Formela z SLD. –  Państwo przekazywało składki do OFE, a następnie pożyczało od OFE pieniądze, żeby wypłacać emerytury. To nadwyrężało Polski system emerytalny.- Wydaje mi się, że nie mamy pojęcia, jak będą finansowane emerytury w roku 2030 czy 2040 roku – powiedział Wojciech Suleciński.

– Odpowiedź jest prosta, to są pieniądze, które wpłacają bieżące pokolenia. W systemie kapitałowym także pieniądze nie są indywidualnym majątkiem wpłacających, ponieważ tworzą masę kapitału OFE. Też są pieniędzmi aktywnymi. Warto się zapytać, jakiej wysokości byłyby emerytury wypłacane z sytemu – mówił Grzegorz Furgo poseł Nowoczesnej. W audycji poruszono także tematy dotyczące wsparcia dla biznesu (po kongresie 590), demonstracji ZNP, gabinecie cieni i kongresie lewicy.

Czytaj więcej i posłuchaj audycji

źródło: radiogdansk.pl

fot. Radio Gdańsk/puch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk