Sejm uchwałą uczcił pamięć Andrzeja Wajdy

2016-11-040

Przez aklamację posłowie podjęli dziś uchwałę w sprawie uczczenia pamięci zmarłego 9 października 2016 r. Andrzeja Wajdy – wybitnego reżysera teatralnego i filmowego, jednego z największych artystów w historii kina, zdobywcy Złotej Palmy i Oscara, Kawalera Orderu Orła Białego, senatora Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1989-1991.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzej Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat – czytamy w dokumencie.

W uchwale posłowie napisali, że Andrzej Wajda był inspiratorem i symbolem polskiej szkoły filmowej, a przy tym twórcą ponadczasowym i docenianym na całym świecie. Sejm podkreślił, że  stworzone przez Wajdę filmy – m.in. „Kanał”, „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń”, „Popioły”, „Ziemia obiecana” – na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina. – Dzięki jego obrazom świat mógł lepiej poznać i zrozumieć zawiłości polskiej historii – głosi uchwała.

źródło: sejm.gov.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk