Kilkanaście razy dziennie dochodzi do ataków ksenofobicznych. Dlatego trzeba reagować

2016-09-190

Rząd o atakach ksenofobicznych: – Nie będzie żadnej nadzwyczajnej reakcji, bo te sytuacje to jedynie margines. Dlaczego PiS postanowiło nie potępiać chuliganów?

Po 1989r. każde przejawy dyskryminacji, ksenofobii i zwyczajnego chamstwa wobec „obcych” w Polsce były piętnowane przez ekipy rządzące. Jeśli oburzenie nie wypływało z bezpośrednich przekonań polityków, wymuszała je opinia publiczna. Tym razem jest inaczej. – Nie będzie żadnej nadzwyczajnej reakcji, bo te sytuacje to jedynie margines – powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji po ksenofobicznych atakach w Warszawie. Kilka dni temu pobity został historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego – tylko dlatego że ze swoim kolegą rozmawiał po niemiecku. Później w metrze zaatakowane zostały dwie Azjatki. Niedawno kierowca w Ossowie (gmina Lubraniec) splunął w twarz młodego Holendra tylko dlatego, że ten był śniady.

Do podobnych zdarzeń dochodzi kilkanaście razy dziennie – alarmują stowarzyszenia antyrasistowskie. O działanie apelują posłowie i Kongres Polonii Niemieckiej. Przypominają też, że gdy chodziło o Polaków za granicą – reakcja rządu PiS była natychmiastowa – do Wielkiej Brytanii pojechali ministrowie, którzy żądali zapewnień, że Polacy mogą na Wyspach czuć się bezpieczni. W Polsce nie wstawiają się za tolerancją, jakby zasada Kalego była ich maksymą na zachowanie władzy jak najdłużej.Co by się takiego stało, gdyby minister Mariusz Błaszczak albo premier czy prezydent powiedzieli: tak nie wolno, to niedopuszczalne, te incydenty nie świadczą o tym, że Polacy tacy są?

-Minister Błaszczak i pozostali ministrowie PiS chronią chuliganów, licząc na ich wdzięczność przy urnach wyborczych – mówi posłanka Agnieszka Pomaska z PO, która sądownie walczy z mową nienawiści. – To niedopuszczalne, bo prowadzi do sytuacji, że ulicą będą rządzić bandyci, a normalni, uczciwi ludzie nie będą mogli czuć się bezpiecznie. Najgorsze jest to, że ta postawa rządzących wynika też ze strachu. To kompromitacja tego rządu.

Czytaj więcej

źródło: pomorska.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk