MSZ wydało ostrzeżenia dla podróżujących

2016-07-180

Ministerstwo Spraw zagranicznych wydaje kolejne komunikaty ostrzegające turystów przed podróżami do danych krajów. W ostatnich dniach zostało wydanie ostrzeżenie dotyczące Turcji. Ma to związek wydarzeniami, które miały miejsce w nocy z 15 na 16 lipca. Doszło wtedy do wojskowego zamachu stanu w tym kraju. Próba przejęcia władzy przez żołnierzy, została opanowana przez policję i służby rządowe. W puczu zginęło co najmniej 265 osób, a 1440 zostało rannych zarówno po stronie wojska, służb rządowych i cywilów. MSZ „kategorycznie odradza podróży do Turcji”. Jest to państwo o dużej częstotliwości zamachów terrorystycznych i dysfunkcji politycznych.

Państwa europejskie wyraziły swoja dezaprobatę wobec takich zachowań oraz proszą o opanowanie sytuacji. Unia Europejska zaapelowała o „szybki powrót ładu konstytucyjnego w Turcji”. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że trudności w kraju nie mogą być rozwiązywane przy użyciu broni.

We wspólnym komunikacie Tusk, wraz z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem i szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini napisali: „UE całkowicie popiera wybrany w Turcji demokratycznie rząd, instytucje i państwo prawa”.

Turcja, podobnie jak i Francja są obecnie oznaczone przez polski MSZ, jako państwa o dużym ryzyku zamachów terrorystycznych i dysfunkcji politycznych. Polska w tym zestawieniu jest klasyfikowana jako bezpieczne państwo o małym ryzyku aktów terrorystycznych.

 

źródło: msz.gov.pl, tvn24.pl

 źródło fotografii: tvn24.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk